Sny jsou pokračováním reality, potvrdila to nová studie

Vše, co se nám zdá, souvisí s realitou
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
04. září 2020 09:00 / Pixabay
  25   7
Odkud pocházejí sny? To je prastará otázka, o které lidé přemýšleli a teoretizovali po celá tisíciletí. Dnes je jasné, že sny pocházejí z reality.

Zatímco starověké civilizace interpretovaly mnohdy sny jako něco nadpřirozeného nebo duchovního, v moderní společnosti se snažíme sny analyzovat a hledat logické souvislosti spojující obsah snů s prožitými zkušenostmi z každodenního života.

Sny nám napovídají, co se s námi děje

"Výzkum opakovaně potvrdil to, co badatelé už dlouho předpokládali. Tedy fakt, že většina snů je pokračováním toho, co se děje v každodenním životě," vysvětlují vědci pod vedením Alessandra Fogliho z univerzity Roma Tre v Itálii. "Ukazuje se, že každodenní život ovlivňuje snění, kdy například úzkost v životě vede k negativním snům, a naopak snění dokáže třeba ovlivnit dovednosti při řešení každodenních problémů."

Tyto psychologické teorie pocházejí ze 20. století z prací Sigmunda Freuda a dalších, kteří stáli za myšlenkou, že skryté významy snů lze identifikovat při jejich zkoumání v kontextu skutečných událostí v životě člověka. V současné analýze se terapeuti pokoušejí pacientům pomoci interpretovat jejich sny pomocí hledání stop, symbolů a struktur, které by mohly odpovídat reálným událostem.

Databáze snů

Jeden z nejuznávanějších systémů pro interpretaci snů se nazývá Hall a Van de Castle, který identifikuje postavy, které se v nich objevují, interakce, které tyto postavy mají, a účinky, které tyto interakce následně mají na postavy.

Fogli a jeho tým tento novodobý snář nyní ještě zdokonalili a pro novou studii přišli s novinkami. Sledovali a analyzovali sny obrovského počtu lidí a použili také soubor 24 000 snů z obří veřejné databáze DreamBank.

"Navrhli jsme nový nástroj, který automaticky vyhodnocuje sny tím, že pracuje se široce používanou stupnicí analýzy snů Halla a Van de Castle," vysvětlují vědci. "Ověřili jsme účinnost nástroje na ručně anotovaných zprávách o snech a otestovali jsme, co spánkoví vědci nazývají hypotézou kontinuity."

Týmový nástroj pro zpracování snů zjednodušuje dosavadní systém Hall a Van de Castle, analyzuje text zpráv o snech a zaměřuje se na postavy, sociální interakce a emoce. "Tyto tři dimenze jsou považovány za nejdůležitější při interpretaci snů, protože definují páteř snové zápletky: kdo byl přítomen, jaké akce byly provedeny a jaké emoce byly vyjádřeny," uvádí badatelé.

I když vědci zdaleka neřekli poslední slovo o tom, co naše sny ve skutečnosti znamenají a odkud pocházejí, tvrdí, že nové systémy v budoucnu usnadní kvantifikaci důležitých aspektů snů, a mohou dokonce umožnit vývoj technologií, které překlenují současnou propast mezi skutečným životem a snem. Dále čtětě: Vědci přišli na to, proč se lidem více líbí kulatá čísla. Baťa měl pravdu.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu