V Africe byly nalezeny stovky stop lovců a sběračů z doby kamenné
Bahnitá vrstva sopečného odpadu, přes kterou lovci a sběrači procházeli, vznikla asi před 19 100 až 5760 lety. Vědci v žurnálu Scientific Reports uvedli, že stopy byly překryty tenkou skalnatou vrstvou.
Dvě sady stop
Evoluční biolog Kevin Hatala z Chathamské univerzity v pensylvánském Pittsburghu a jeho kolegové analyzovali rozměry stop, vzdálenosti jejich rozestupů a jejich směr. Zjistili dvě skupiny lidí. V první bylo 17 osob, které se pohybovaly jihozápadní krajinou. Porovnáním se stopami moderního člověka bylo v této skupině určeno 14 žen, 2 muži a mladý chlapec. Vědci spekulují o tom, že ženy pravděpodobně hledaly potravu a muži je přitom navštěvovali nebo doprovázeli.
Druhá sada stop směřuje severovýchodně. Jejich rozložení naznačuje, že to nebyla jednotná skupina. Dvě ženy a muž kráčeli klidně, další žena a muž kráčeli svižně, a jiná žena přes oblast běžela.
Pořád to ale neříká, co tito lidé na místě dělali. Stopy od 17 lidí jsou stále málo k tomu, aby bylo možné určit, zda lovci a sběrači v těchto dobách formovali ženské skupiny. I s rozsáhlejšími sadami stop by navíc bylo těžké dokázat, zda ženy sbíraly rostlinnou stravu nebo lovily zvěř. Tak se k tomu vyjádřil geolog Matthew Bennett z Arts University Bournemouth v britském městě Poole.
Život v době kamenné
Podle Bennetta ale další naleziště prehistorických stop mohou být slibnými příležitostmi ke studiím chování starodávných lidí. Bennett se například podílí na pracích v národním parku White Sands v Novém Mexiku. S ostatními vědci tam objevil desítky tisíc lidských a mamutích stop a stop obřích lenochodů a dalších tvorů z dob cca před 12 tisíci lety. Naleziště napovídá, že lidé v době kamenné tam lovili i tyto gigantické lenochody. Bennett očekává, že právě zde najde další náhled na život a lov v době kamenné. Psali jsme také: Odkud vlastně pochází člověk? Je možné, že kolébkou lidstva nebyla Afrika, ale Evropa.