Nebezpečné anomálie v ruské tundře mohou mít zásadní dopad na Evropu

Ruskou tundrou vede důležitý plynovod zásobující Evropu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
25. října 2017 08:32 / Shutterstock
  8   4
Přední ruský odborník na výbuchy metanu Vasily Bogoyavlensky odhalil v oblastech ruské tundry nebezpečný jev. Upozornil totiž na to, že výbuchy metanu ohrožují důležitý plynovod, který zásobuje Evropu a hrozí jeho kolaps.

V několika oblastech ruské tundry v místech, kde vede plynovodní potrubí se objevily obrovské krátery po vybuchujícím metanu. Tyto detonace přitom představují obrovské riziko pro povrchové i podzemní plynovodní potrubí.

Pomocí satelitních dat a přímého přeletu vrtulníku nad trasou potrubí, byla zjištěna závažná rizika ve spojení s vybuchujícím metanem. Jeho analýza ukazuje, že plynovody vedou tundrou na poloostrově Jamal. Tato oblast je největší a nejdůležitější oblast s ložisky zemního plynu a je klíčem k zásobování Evropy.

Závažná nestabilita tundry je způsobena uvolňováním podzemního metanu, který byl zmrzlý v permafrostu, jenž nyní roztál. V posledních třech letech několik výbuchů metanu v oblasti Jamal vytvořilo obrovské krátery, hlubokých až padesát metrů a průměrem až několik stovek metrů.

Vasily Bogoyavlensky poukazuje na jednu nedávnou explozi, kdy byla půda z permafrostu nalezena asi kilometr od epicentra výbuchu. Plameny vystřelily do oblohy a z výbuchu vznikl padesátimetrový kráter.

Podle informací z místa je situace kolem ruského plynovodu poměrně kritická a bude nutné přijmout složitá bezpečnostní opatření, aby se předešlo jeho kolapsu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Na planině v Peru byly objeveny tisíce let staré obrazce. Jak vznikaly a proč?

Dům a zahrada

Vánoční stromeček lze vytvořit i z neobvyklých materiálů. Třeba z šišek, mechu či sukulentů

Cestování

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše plánovat cestu a ještě hodně ušetřit

Zavřít reklamu