Vyplní se předpověď vědců? Na Zemi se formuje nový superkontinent

Nový superkontinent se na Zemi zformuje během příštích 200 milionů let
 Země a Příroda 
26. ledna 2018 12:32 / Shutterstock
  43   19
Podoba naší planety se neustále mění, vznikají nové pevniny a kontinenty se přibližují. Posledním superkontinentem byla Pangea, která se rozpadla a vytvořil se svět tak, jak ho dnes známe. Vědci předpovídají, že v daleké budoucnosti vznikne zcela nový superkontinent Amasia.

Za superkontinent se považuje rozsáhlá oblast pevniny, která tvoří většinu celkového množství pevninských ploch na planetě. V historii Země existovaly nejméně tři takové kontinenty.

Nejspíše prvním superkontinentem byla Nuna, která vznikla před přibližně 1,8 miliardou let. Asi 800 milionů let po jejím rozpadu se zformoval superkontinent Rodinia a posledním byla Pangea, která vznikla před přibližně 300 miliony let. Pangea byla rovněž domovem obřích dinosaurů.

V meziobdobích tektonické desky přesouvají pevninské části, takže formování pořád probíhá. Podle odborníků se jedná o cykly, které se neustále opakují. Kontinenty se spojí a po mnoha milionech letech se opět rozdělí.

V průběhu příštích 50 až 200 milionů let podle odborníků zanikne Karibské moře spolu se Severním ledovým oceánem a někde v oblasti Severního pólu se spojí Amerika s Asií. Touto událostí vznikne nový superkontinent Amasia

Koncept Pangey je pro vědce všeobecně známý, ale neexistuje příliš mnoho přesvědčivých důkazů o tom, jak se ve skutečnosti superkontinenty formují. Model, který v minulosti vědci vypracovali, znázornil, jak se Severní a Jižní Amerika spojují, čímž se uzavírá Karibské moře. Následně se uzavírá i Severní ledový oceán a dochází ke spojení Ameriky s Eurasií. Tento model využíval analýzu magnetických údajů z hornin.

Každá hornina v sobě nese informaci o své magnetické orientaci z doby, kdy vznikla. Na základě této informace vědci dokáží poměrně přesně zjistit zeměpisnou šířku, odkud hornina pochází. Vědci také zjistili, že každý superkontinent vznikl o 90 stupňů dál od toho předchozího.

Na Zemi vznikají také nové pevniny, a to zejména v souvislosti vulkanickou činností. Některé z nich se staly důležitým zdrojem vědeckých informací, podobně jako sopečný ostrov v Tichém oceánu (Čtěte: Ostrov, který se před několika lety vynořil z moře, může pomoci s výzkumem Marsu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Facebook přiznal závažnou chybu. Mohla ohrozit miliony uživatelů

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

Cestování

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn