Už v roce 2025 nás čeká takzvané solární maximum. Přijde extrémní počasí, erupce a ohrožení elektrické infrastruktury

 Země a Příroda 
02. května 2023 08:18 / Mirka Malá
  7
📷
1 fotografie v galerii
Slunce chystá naší planetě horké chvilky Depositphotos
Solární, nebo také sluneční maximum je doslova za dveřmi. Vědci spočítali, že nastane v roce 2025. Naše planeta se rozhodně nemá, na co těšit. Během solárního maxima totiž Slunce přejde do fáze extrémní a velmi chaotické aktivity.

Takové zvýšení sluneční aktivity přinese řadu extrémů. Kosmické i pozemské počasí budou provázet extrémní jevy, sluneční erupce budou obrovské. To může narušit rádiovou komunikaci a pozemskou elektrickou síť. Ve velkém ohrožení pak bude celá pozemská infrastruktura.

Navíc toto solární maximum bude podle vědců silnější, než bylo to poslední. Sluneční cykly obvykle trvají 11 let a sluneční maximum nastává zhruba uprostřed každého cyklu. To znamená, že to poslední sluneční maximum nastalo mezi lety 2012 a 2014 a bylo skutečně velmi slabé, dokonce jedno z nejslabších za posledních 100 let. Takže se nejednalo o nic nebezpečného. Jenomže to, co je před námi, bude úplně jiná liga, a vše nasvědčuje tomu, že solární maximum bude velmi silné.

Pro Zemi to znamená velké nebezpečí. Sluneční aktivita se odehrává především díky vířícím pohybům plazmatu uvnitř Slunce, které vytváří a mění magnetické pole Slunce. A právě toto magnetické pole dosahuje maximální síly během slunečního maxima a přináší s sebou časté a silné sluneční erupce a výrony koronální hmoty. Sluneční erupce se skládají z fotonů s vysokou energií, jako jsou rentgenové paprsky, které mohou zvýšit ionizaci v horní atmosféře Země a narušit rádiovou komunikaci.

To by ale byl ten nejmenší problém, protože to se děje prakticky pořád a tu a tam některé části naší planety hlásí výpadky rádiové komunikace po krátkou dobu. Ovšem extra silné výrony koronální hmoty jsou úplně něco jiného. Jde vlastně o erupce slunečního magnetického pole a materiálu, který podporuje geomagnetické bouře. Tyto poruchy zemského magnetického pole mohou poškodit rozvodnou elektrickou síť, jejíž opravy zaberou dlouhou dobu. A to ještě pořád není všechno.

Během slunečního maxima dochází také k výbuchům vysokoenergetických částic putujících k Zemi. Pravděpodobnost výskytu těchto výbuchů během slunečního maxima je asi čtyřikrát vyšší než během slunečního minima. A protože jde vlastně o záření, tento jev s sebou přináší zdravotní riziko dokonce i pro cestující v letadlech. Záření také poškozuje technologie v satelitech, což může vést i k jejich pádu z oběžné dráhy.

Nic z toho ovšem současná věda nedokáže spolehlivě předpovědět, takže tady na Zemi se nedokážeme na nebezpečí efektů solárního maxima připravit. Kromě toho, že polární záře budou k vidění téměř všude, nepůjde o žádnou romantiku. Už nyní mají vědci obavy z dopadů na rozvodné sítě a z rozsahu jejich poškození. Ztráta energie na několik týdnů totiž znamená prakticky kolaps celé naší planety. Jak to může vypadat, připomíná Carringtonova událost z roku 1859, což je velmi silná sluneční bouře, která se tehdy odehrála. Šlo o jednu z největších slunečních bouří, jakou Země pamatuje. Tehdy ještě ale neexistovaly dnešní technologie, nicméně polární záře byla viditelná po celé Zemi, v noci bylo světlo. Tehdejší největší technologií byl telegraf. Telegrafní systémy po celé Evropě a Severní Americe selhaly. V některých případech byli dokonce operátoři zasaženi elektrickým proudem. Na telegrafních sloupech přeskakovaly výboje a někteří operátoři dokonce mohli odesílat a přijímat zprávy, přestože odpojili přívod energie. A to je dostatečný důkaz o tom, jaký dopad na současné technologie a infrastrukturu by takto silná sluneční bouře měla dnes.

Autorský článek, další zroj: Business Insider

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město