Druhá nejhlubší modrá díra naší planety byla objevena u pobřeží Mexika

 Země a Příroda 
26. dubna 2023 18:38 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mexická modrá díra má hloubku 274 metrů Depositphotos
V zátoce Chetumal v Mexiku byla objevena druhá nejhlubší modrá díra na světě. S hloubkou 274 metrů dostala tato masivní mořská jeskyně jméno Taam ja, což v mayském jazyce znamená hluboká voda.

Modrá díra je zatopený závrt, tedy krasový útvar. A takových modrých děr už bylo ve světových mořích nalezeno několik. Ta mexická byla objevena nedávno a z vědeckého průzkumu vyplývá, že má plochu 13 690 čtverečích metrů a vyznačuje se velmi strmými stranami s 80stupňovými sklony. Její ústí se nachází zhruba 5 metrů pod hladinou moře, kde se voda výrazně mění s gradienty teploty a slanosti.

Pokud jde o hloubku, je mexická modrá díra těsně na druhém místě za modrou dírou, která byla nalezena v Číně a jež má hloubku 300 metrů. Mexická modrá díra je však výrazně hlubší, než slavná Velká modrá díra u pobřeží Belize, která je hluboká 125 metrů.

Mexická modrá díra byla objevena u jihovýchodního pobřeží mexického poloostrova Yucatán, tedy u místa, kam před 66 miliony let dopadl notoricky známý asteroid, který měl vyhladit z povrchu Země  dinosaury. Modrá díra se tak stává součástí místa, jež je plné fascinující geologie, jako je největší podvodní jeskyně na světě s názvem Sistema Sac Actun.

Vědci, kteří mexickou modrou díru Taam ja objevili, věří, že následné studie se zaměří na analýzu mikrobiální rozmanitosti tamních vod a pochopení toho, jaký život tam žije. Studium struktury a geologie modré díry by také mohlo osvětlit prostředí a klima dávné minulosti. Koneckonců, modré díry, jako je tato, vznikly během poslední doby ledové, kdy hladina moří byla o více než 100 metrů níže, než v současnosti. Původně tedy modré díry byly vápencovými jeskyněmi, ale jak hladina moří stoupala, zaplavovala je a stropy jeskyň se následně zhroutily a vytvořily vlastně mořskou jeskyni.

Vědci ale ještě tyto modré díry zcela nepochopili. Například jejich chemické složení naznačuje, že voda v nich pravděpodobně interaguje s podzemní vodou a dost možná i s různými tělesy hornin nebo sedimentů, které zadržují podzemní vodu. Modré díry také obsahují málo kyslíku a sluneční světlo zdaleka neproniká do velkých hloubek. Přesto v modrých dírách existuje život, který se těmto těžkým podmínkám přizpůsobil.

I přes mexický objev nové modré díry a její velkou hloubku, zůstává stále největší na světě Velká modrá díra u Belize. Ta sice není tak hluboká, jako mexická a čínská modrá díra, ale je skutečně obrovská. Rozprostírá se totiž na ploše 70 650 čtverečních metrů. Analýza stalaktitů nalezených ve Velké modré díře ukazuje, že k jejímu formování došlo před 153 000, 66 000, 60 000 a 15 000 lety. Velká modrá díra je součástí většího systému Belize Barrier Reef, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Autorský článek, další zdroj: Live Science

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město