Oteplování světových oceánů opět lámalo rekordy, informoval o tom mezinárodní tým klimatologů
Podle souhrnu dvou datových souborů trhaly světové oceány v roce 2021 rekordy v nárůstu teploty, přičemž jde o šestý rok extrému, kdy tohle oteplení překročilo veškerá dosavadní měření vědců z celého světa. V roce 2021 absorbovaly oceány o 14 zettajoulů oxidu uhličitého více než v roce 2020.
Klimatologové se shodují, že oceány se od roku 1950, v němž se poprvé začaly zavádět spolehlivé záznamy o klimatických změnách, oteplují. Od roku 1980 došlo k „jednoznačnému” oteplení světových oceánů. Pokud nedojde k dramatickému snížení emisí oxidu uhličitého, má tento trend pokračovat.
Povětrnostní a teplotní výkyvy
„Oceány pohltí většinu tepla z lidských emisí oxidu uhličitého,” řekl klimatický vědec Michael Mann z Pensylvánské univerzity. Tohle oteplování nezmění ani krátké regionální výkyvy teplot, jako je La Niña. Během této epizody se mění větry a mořské proudy nad Tichým oceánem, přičemž dochází k jeho ochlazování. Navzdory tomu, že koncem roku díky La Niña k ochlazení Tichého oceánu došlo, oteplování zůstalo nad tímto efektem dominantní.
Globální oteplování oceánů ovlivňuje početnost, místa výskytu a sílu hurikánů, zvyšují se rizika silnějších a nepředvídatelnějších srážek a záplav. Oceány také pozbývají schopnost absorpce oxidu uhličitého. Psali jsme také: Může za globální oteplování skutečně průmysl? Led v Antarktidě prozradil, že problémy s uhlíkem se datují před 14. století.
Zdroj: Advances in Atmospheric Sciences.