Pozoruhodný příběh živoucí fosílie
V roce 1994 objevili vědci v národním parku Wollemi prastarý jehličnan, který podle zkamenělin běžně rostl před 200 miliony let. Ukrytá mezi pískovcovými skalami přežila wolemie v počtu necelých sto kusů. Protože panuje obava, aby se do prostoru nezavlekla nějaká nemoc, která by strom zcela zlikvidovala, nemá do národního parku běžně člověk přístup.
Botanické zahrady jako prostor pro záchranu
Wolemie má naštěstí jednu pozitivní vlastnost – dá se množit řízkováním. Této skutečnosti vědci využili a wolemii začali vysazovat na různá místa světa s vidinou jejího rozšíření. Základní osu tvoří různé botanické zahrady i některá města. U nás ji vlastní všechny větší botanické zahrady a turisté ji mohou spatřit třeba v často navštěvovaném Zadaru, kde roste v parku blízko přístavu. Dalším krokem k záchraně této původně velmi vzácné dřeviny je skutečnost, že ji nyní lze zakoupit i pro soukromé účely.
Komerční prodej brání krádežím
Myšlenka komerčního prodeje se nakonec ukázala jako šťastný nápad, neboť jiné druhy, které nemají to štěstí na snadný způsob rozmnožování, se běžně kradou z volné přírody, což představuje značné riziko pro budoucnost takových rostlin. Wolemie vznešená, jak zní její český název, je i finančně dostupná. Nabízí se kolem pěti tisíc za sazenici, někdy i méně, a to je cena, pro kterou asi jen málokdo bude riskovat a snažit se jí získat nelegálně.
Nesnáší mrazy
Nepočítejme ale s tím, že by se tento strom běžně rozšířil v našich zeměpisných šířkách. Důvodem je skutečnost, že snáší zhruba teploty do – 5 stupňů. Někdy snese i teploty o něco nižší. Na naše občasné dvacetistupňové mrazy ovšem zvědavá není. Pokud si ji tedy pořídíte na zahradu, musíte počítat s pěstováním v květináči a přemisťováním na zimu do teplejšího prostředí. Pěstování v Zadaru je možné díky příznivějšímu klimatu. Jsou ovšem oblasti, kde se tento „mastodont“ mezi stromy může vrátit i do běžné přírody.