Vědci zkoumají velice zvláštní černou díru. Může přiblížit vznik samotného vesmíru
Před časem vědci objevili superhmotnou černou díru, která je neobvyklá tím, že je obklopena velice hustým diskem prachu a plynu. Černá díra v galaxii Messier 77 je také neobvyklá tím, že roste mnohem rychleji než všechny podobné dosud objevené objekty.
Galaxie s touto anomální černou dírou je vzdálena asi 47 milionů světelných let od Země. Jedná se o takzvanou Seyfertovu galaxii, což je jeden ze dvou hlavních druhů galaxií s aktivním galaktickým jádrem.
Černá díra uprostřed této galaxie aktivně narůstá z obrovského vířivého mraku plynů a prachu kolem ní. Vědci díky výzkumu na bázi radiových vlnových délek zjistili, že kolem černé díry rotuje také dvojice disků a právě zde objevili velkou anomálii.
Kolem černé díry totiž rotují hned dva prachoplynové disky a každý z nich navíc opačným směrem. Díky tomu je celé okolí černé díry velice nestabilní a materiál tak může superhmotný objekt nasávat mnohem rychleji, než je běžné.
Supermasivní černá díra v srdci galaxie M77 je asi 15milionkrát větší než hmotnost Slunce, což znamená, že její horizont událostí sahá do vzdálenosti přes 88 milionů kilometrů, přičemž gravitace černé díry působí ještě v mnohem větší vzdálenosti.
„Nečekali jsme, že kolem černé díry budou dva disky, protože plyn padající do černé díry by se kolem ní normálně měl točil jen jedním směrem. Něco muselo narušit tok, jelikož není možné aby se část disku začala sama otáčet opačným směrem,“ uvedli vědci ve zprávě.
Vědci se proto domnívají, že opačným směrem rotující disky mohou být výsledkem srážky dvou galaxií. Podle expertů je však tato anomálie u černé díry pouze dočasná, dokud jeden z disků nezačně svou hmotou dominovat. Výzkum této černé díry tak může vědcům přiblížit okolnosti vzniku samotných galaxií. Dále čtěte: (Nový výzkum naznačuje, že hypotetická devátá planeta může být něčím úplně jiným).