Pod povrchem Měsíce se možná nachází obrovské množství drahých kovů. Naznačuje to nedávný výzkum
Tým vědců z USA a Kanady se domnívá, že pod povrchem Měsíce se nachází obrovská ložiska vzácných kovů, které byly vytvořeny během mohutných erupcí. Domnívají se tak na základě minerálů, které byly objeveny v horninách na měsíčním povrchu, který byl stvořen kdysi aktivními sopkami.
Vědci využili téměř 400 kilogramů materiálu, který byl získán z misí Apollo. Část materiálů z misí Apollo 15 a 17 byla využita v roce 2007 pro výzkum k odhadu množství siderofilních nebo železných prvků tvořících měsíční plášť.
Část těchto vzorků může obsahovat materiál z velmi raných fází Měsíce a vědci tak mohou zjistit více o události, která ho vytvořila. Výsledky analýzy ale naznačují, že pod povrchem Měsíce se mohou nacházet ložiska vzácných kovů.
Výsledky ukazují stopy přítomnosti železa a síry, která pochází z erupcí sopek, které v dávných dobách na Měsíci byly. Díky tomuto podílu jednotlivých prvků se experti domnívají, že drahé kovy zůstávají uvězněny pod povrchem.
Přestože výzkum je zatím založen na odhadech, vědci jsou přesvědčeni, že poskytují celkem spolehlivý pohled na složení Měsíce. Pro přesnější odhad by vědci museli zpracovat velké množství vzorků, které dnes na Zemi nejsou k dispozici. Dále čtěte: (Nejničivější erupce v dějinách Evropy. Supervulkán je v kritickém stádiu).