NASA se stále nedaří zachránit porouchaný Hubbleův teleskop

 Vesmír 
09. července 2021 09:11 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Hubbleův vesmírný dalekohled už tři týdny nefunguje Pixabay
Pro Hubbleův vesmírný dalekohled teď věci nevypadají moc dobře. V polovině června se objevila závada na počítači užitečného zatížení dalekohledu, který přiměl hlavní počítač přepnout dalekohled do bezpečného režimu. Zatímco samotný dalekohled a jeho vědecké přístroje zůstávají v provozuschopném stavu, byly vědecké operace pozastaveny, dokud operační tým nepřijde na to, jak počítač opravit.

Počítač užitečného zařízení je součástí jednotky Science Instrument Command and Data Handling (SI C&DH) a je odpovědný za řízení a koordinaci vědeckých nástrojů dalekohledu. Jenomže vědci z NASA už třetím týdnem hledají závadu, ovšem zatím stále marně.

Pomůže záložní hardware?

Protože dosud žádný z nápadů týmu NASA nezabral, vědci nyní zkoušejí záložní hardware. Ale vzhledem ke složitosti přechodu více systémů na jejich zálohy operační tým v současné době kontroluje a aktualizuje všechny provozní postupy, příkazy a všechny ostatní položky operací Hubbleova teleskopu související s přechodem na záložní hardware. A to ještě pár dní potrvá. Pak se spustí testování, které ukáže, zda je jejich plán se záložním hardwarem životaschopný.

Od prvního spuštění Hubbleova vesmírného dalekohledu v roce 1990 pořídil teleskop více než 1,5 milionu snímků a více než 600 000 z nich bylo pořízeno od jeho poslední servisní prohlídky v roce 2009. A to je už opravdu hodně dávno. Hubbleovy fotografie jsou jedny z nejúžasnějších pohledů na vesmír, jaké kdy byly pořízeny, a vedly k podstatným objevům o povaze našeho vesmíru. Například nám to pomohlo pochopit Kuiperův pás a transneptunské objekty (TNO), jako jsou Pluto a Eris.

Hubble vidí i mimo naši sluneční soustavu

V roce 2014 Hubble také dokázal pozorovat nejvzdálenější objekt, který kdy kosmická loď sledovala, a to Kuiper Belt Object (KBO) Arrokoth. Hubble také viděl polární záři v atmosférách Jupitera a Saturnu, stejně jako Jupiterův měsíc Ganymede. Hubble je také zodpovědný za poskytování údajů, které vedly astronomy k závěru, že Ganymede pravděpodobně obsahuje ve svém nitru velký oceán slané vody.

Mimo sluneční soustavu pomohl Hubble při prvních atmosférických studiích exoplanet, pomohl vyměřit velikost a hmotnost Mléčné dráhy, osvětlit vývoj galaxií v čase, odhalit zrychlující se expanzi vesmíru (vedoucí k teorii temné energie) a pomáhal při studiu temné hmoty. Tyto a další úspěchy z něj jednou udělají velkou vesmírnou legendu. A i když tomuto dalekohledu je už přes 31 let, NASA zatím pracuje s plánem dalekohled ve vesmíru udržet alespoň do roku 2030.

V první řadě ho ale vědci musejí nyní ze Země opravit, aby dalekohled mohl ještě řadu let poskytovat nové informace o stále hodně neznámém vesmíru. Dále čtěte: NASA posílá hned několik vozítek na odvrácenou stranu Měsíce. Co se zde bude odehrávat?

Zdroj: NASA.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...