Netušené léčebné účinky vzácného stromu. Nový lék proti zhoubným nádorům?
Silné antioxidanty v obsažené v bobulovitém ovoci prospívají srdci, cévám, mozkové činnosti a působí preventivně proti rakovině. Nejúčinnější jsou v tomto směru bobule modrofialové a červené barvy. Sem patří například borůvky, brusinky, bezinky, maliny, černý rybíz, červené hroznové víno.
Ten pravý poklad z lékárničky samotné Matky přírody se ale ukrývá v plodech australského stromu Blushwood a v bobulích amazonské palmy Acai. Výzkumem protirakovinných účinků jejich plodů se zabývá tým doktora Glen Boyle z QIMR Berghofer Medical Research Institute.
Jeho tým vyvinul experimentální lék ze semen bobulí Blushwood s názvem EBC-46. Svými pokusy prokázal, že po aplikaci léku přímo do postiženého místa, konkrétně kožního melanomu, mizí nádor do 48 hodin bez nutnosti chirurgického zákroku či chemoterapie, a to většinou pouze po jediné injekci.
Doktor Boyle popsal, že lék funguje tak, že „zabíjí rakovinné buňky tím, že zamezí přístupu krve do nádoru a aktivuje imunitní systém těla, který poté nádor sám odstraní.“ Upozornil ale, že tato léčba je vhodná pouze pro nádory přístupné lokální aplikaci léku. Neléčí již vzniklé metastázy. V současnosti pokračuje lékařský výzkum testy na dobrovolnících. Víte, jak dlouho provází lidstvo rakovina? Tématu jsme se věnovali v jiném článku.
Tmavě fialové plody palmy acai se sbírají v povodí Amazonky. Tyto bobule podobné borůvkám obsahují silné polyfenolické antokyany. Mají mnohem vyšší ORAC skóre (Oxygen Radical Absorbance Capacity) než jiné testované ovoce. Studie University of Florida z roku 2006 prokázala 86% úspěšnost při léčbě leukemie použitím extraktu z bobulí Acai, a to již v průběhu 24 hodin.
Antioxidanty v ovoci acai mají velký vliv na snížení oxidačního stresu a pomáhají imunitnímu systému zvýšit obranyschopnost proti mikroorganismům. Polysacharid arabinogalaktan stimuluje aktivitu T-buněk a pomáhá organismu v boji proti infekcím.