Vědci hledali odpověď na otázku, co určuje výšku člověka. Jenom DNA to není

Výšku dospělého neurčují jen geny
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
28. května 2021 07:11 / Depositphotos
  0   0
Po světě chodí lidé různých výšek. Někteří mají třeba jen přes 160 centimetrů, zatímco jiní dosahují výšek basketbalových hráčů. Ale proč tomu tak je?

Vědci, kteří hledali odpověď, zjistili, že se to samozřejmě do značné míry týká genů. Studie, které hledají metriky a proměnné, které lze použít k předpovědi výšky člověka, skutečně zjistily, že genetika je silným indikátorem.

Jinými slovy, děti s vysokými rodiči budou pravděpodobně v dospělosti stejně vysoké. Ale je tu ještě jedna důležitá věc. Studie ukázaly, že podvýživa a těžké nemoci v dětství člověka mohou zabránit tomu, aby dosáhl svého genetického výškového potenciálu.

Pokud máte dobré dětství, vyrostete

"Například v Jižní Koreji a v Čínské lidové republice je všeobecně známo, že zvyšování výšky za poslední jednu až dvě generace je z velké části způsobeno zlepšenou výživou,“ řekl Stephen Hsu, profesor výpočetní matematiky, vědy a techniky na Michiganské státní univerzitě. "Proteiny a vápník a celkový příjem kalorií hrají velkou roli."

Špatná výživa není ovšem jediným faktorem prostředí, který může ovlivnit postavu člověka. Vážná onemocnění mohou také negativně ovlivnit růst, zejména pokud se vyskytnou v dětství. Vliv mají například celiakie, onemocnění kostí, jako je křivice a juvenilní osteoporóza, a anémie.

Ačkoli nezdravá strava a vážné nemoci v dětství mohou vést k nižší postavě, výzkum naznačuje, že genetické kódování má daleko větší vliv. Ve studii z roku 2018 Hsu předvedl význam genů při určování výšky. Spolu s kolegy pomocí strojového učení a počítačových algoritmů analyzoval téměř půl milionu genomů lidí žijících ve Spojeném království. Následně byl tým schopen přesně předpovědět výšku a hustotu kostí člověka pouze z jeho genů.

Co říkají geny

Kromě toho vědci také našli genetické mutace a hormonální nerovnováhy, jež jsou rovněž spojovány s nízkým vzrůstem, a to včetně dwarfismu. Jak vědci zjistili, existuje dokonce na 200 genetických mutací, které dwarfismus způsobují. Některé z těchto genů jsou geneticky dominantní, což znamená, že člověk musí zdědit geny pouze od jednoho rodiče, zatímco jiné jsou geneticky recesivní, což znamená, že člověk musí zdědit geny od obou rodičů. 

Na opačném konci spektra jsou lidé, kteří mají vysoko nad dva metry výšky. Nadměrný růst, jako je tento, někdy nazývaný gigantismus, může být známkou rakoviny. Například děti s nádory v hypofýze mohou skončit s nadprodukcí růstových hormonů.

Kromě zdravotních a výživových komplikací, které negativně ovlivňují vzrůst člověka, je ale jasné, že jinak výška dospělého závisí do značné míry na genetice. Dále čtěte: Lidé si podle vědců mohou šestý smysl vypěstovat.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu