V Antarktidě byly objeveny zbytky prehistorických lesů. Dříve byla tato zmrzlá pevnina zeleným rájem
Jižní i severní póly Země jsou od nepaměti pokryté silným ledovým příkrovem a za takzvaným polárním kruhem panují skutečně drsné podmínky pro život. Ne vždy tomu tak ale bylo, jak dokazuje i nejnovější objev z Antarktidy. Vědci zde při odebírání vzorků hornin narazili na stopy dávných pralesů, které ledový kontinent pokrývaly.
V dávné minulosti před mnoha miliony lety panovaly na Zemi podmínky značně odlišné od těch dnešních. V polovině křídového období, asi před 90 miliony let, husté koncentrace atmosférického CO2 způsobily, že globální teploty na Zemi byly mnohem vyšší než dnes. Díky tomu se hladiny moří nacházely o více než 170 metrů výše, než je tomu nyní.
Polární ledový kruh byl tedy značně zúžený, což dokazuje objev pralesů, které se na zamrzlém území nacházely. Kořeny tohoto objevu sahají až do roku 2017, kdy vědci odebrali v Amundsenově moři hluboko z mořského dna vzorky.
Zajímavé zjištění na vědce čekalo během jejich analýzy, kdy v hloubce okolo 30 metrů objevili stejné kompozice sedimentů, které se běžně objevují těsně pod povrchem. Bližším zkoumáním vědci zjistili, že to, co vyvrtali, skutečně před miliony let představovalo sediment na povrchu kontinentu.
Podrobnějším zkoumáním pomocí rentgenové počítačové tomografie navíc vědci zjistili přítomnost složitých kořenových systémů rostlin, pylů a výtrusů. Všechny tyto indicie proto vědce vedly k závěru, že v Antarktidě se kdysi nacházely rozsáhlé deštné pralesy.
Vědci tyto poznatky chtějí využít pro studium budoucího vývoje naší planety. Díky tomu budou také moci lépe porozumět vazbám mezi koncentrací CO2 a pravěkým podnebím na Zemi. Dále čtěte: (NASA zveřejnila satelitní záběry Antarktidy. Odhalují děsivé skutečnosti).