V izraelské metropoli z doby bronzové žily tisíce lidí. Vědci objevili základy významných staveb
Izraelský památkový úřad před koncem loňského roku oznámil nejvýznamnější nález poslední doby v podobě starověkého velkoměsta. V této metropoli z doby bronzové, která je stará přibližně pět tisíc let, mohlo žít podle odhadů archeologů až šest tisíc lidí.
Základy starověkého města objevili dělníci během přípravných prací pro výstavbu dálniční komunikace. Přivolaní archeologové poté odhalili obrovské rozměry celého nálezu a objevili na místě také velké množství různých artefaktů.
Obrovské město se podle archeologů rozkládalo na ploše 65 hektarů a tvořila ho převážně menší obydlí. Součástí města byl také velice neobvyklý rituální chrám, ve kterém vědci objevili zvířecí kosti a rituální předměty.
Podle prvotních průzkumů vše naznačuje, že ve městě sídlila organizovaná a sociálně rozvrstvená společnost, která se živila převážně zemědělstvím. Některé objevy ale vědcům napovídají, že ve městě kvetl také obchod.
Archeologové se nyní snaží zjistit, co stálo za úpadkem a opuštěním takto významného starověkého města. Odborníci se domnívají, že za odchodem lidí z města mohly stát klimatické změny, které oblast proměnily v polopoušť. Dále čtěte: Archeologické megaobjevy, které v letošním roce veřejnosti neuniknou.