Říká se jí Artušův kámen a je to pět tisíc let stará hrobka. Archeologové až nyní objevují, co všechno skrývá

 Objevy 
16. července 2022 10:08 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Místo okolo Artušova kamene konečně prohledávají archeologové University od Manchester
Říká se jí Artušův kámen a je to pět tisíc let stará komora. Zatímco velké kameny byly původně zakryty hromadou hlíny, co je vlastně pod nimi teprve nyní objevují archeologové.

Zaprvé je potřeba připomenout, že hrdinný král Artuš z Kamelotu, který porazil obra díky zázračnému meči Excalibur, který vytáhl z kamene, ve skutečnosti nikdy neexistoval. Takže žádné ostatky ani předměty spojené s králem Artušem nalezeny být nemohou.

Hrobka pojmenovaná po Artušovi je nicméně skutečná a je až s podivem, že archeologové se ji rozhodli prozkoumat až nyní.

Hlavní komora je tvořena devíti obrovskými kameny, které překrývá další veliký kámen. Historici navíc tvrdí, že s legendou o Artušovi je toto místo spojováno už od 13. století, takže i když král Artuš doopravdy neexistoval, zřejmě jde o nějaké velmi významné místo.

Archeologové z University of Manchester se domnívají, že na místě kamenné komory se kdysi nacházela dlouhá hliněná mohyla, která pokrývala celou komoru. Pravděpodobně toto místo fungovalo jako prostor pro různé společenské akce a nebyly to zdaleka jen pohřby. Historici z univerzity se domnívají, že místo sloužilo jako prostor pro různé rituální obřady, podobně jako tomu kdysi bylo u Stonehenge.

Zda mají pravdu, vědcům potvrdí až samotné vykopávky v místě samotném a jeho blízkém okolí. Věří, že se jim podaří najít nejen kosterní pozůstatky, ale také různé předměty, které jim zodpoví ty největší otázky. Mimochodem tato oblast byla trvale osídlena od roku 3 700 před naším letopočtem až do roku 2 700 př. n. l. a to znamená, že by se na místě měly minimálně nacházet různé nástroje a keramika.

Až jejich práce skončí, budou mít zcela nové informace o tom, jak se v místě žilo v době kamenné. Artušův kámen je velmi známým místem a slavnou památkou, která rozhodně časem vydá zajímavá tajemství.

Fandové legendy o králi Artušovi budou sice dozajista zklamáni, ale kdo ví. Jestliže je toto místo s Artušem spojováno už od 13. století, je klidně možné, že něco, co je s touto slavnou legendou spojeno, archeologové nakonec najdou. Třeba to bude něco podobného, jako bájný meč Excalibur.

Na legendě o králi Artušovi je zajímavé to, že se vlastně dodnes vedou odborné spory o tom, zda byl král Artuš skutečný, nebo nikoliv. První zmínka o něm pochází už z 9. století, ale tu obecně historici považují za falešnou historku. Jiní vědci se nicméně dodnes domnívají, že Artuš skutečně žil, asi někdy v pátém nebo šestém století a skutečně to byl velký bojovník. Teorií je spousta, od lidové tvořivosti až po existenci nějakého Artuše. Ať tak či tak, žádné historické záznamy o něm dohledatelné nejsou.

Autorský článek, další zdroj: Daily Mail

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...