Afričtí sloni jsou podle vědců na prahu vyhynutí. Z planety mohou zmizet již za dvacet let
Světový fond na ochranu přírody varuje před brzkým vyhynutím afrických slonů. Tento velký savec je totiž již desetiletí cennou kořistí pytláků, kteří se snaží zbohatnout na slonovině, ta pak v drtivé většině případů míří do Číny. Podle ochránců přírody mohou bez zásahu vlád afrických zemí sloni vyhynout do dvaceti let.
Stav slonů ve volné přírodě se začal snižovat v osmdesátých letech dvacátého století, kdy se počet volně žijících jedinců v přírodě snížil o 70 procent. Tento obrovský úbytek populace afrického slona způsobila právě velká poptávka z Číny.
Přes veškerou snahu je však velice obtížné zabíjení slonů zastavit. Pytláctví slonů dosáhlo vrcholu v roce 2011 a od té doby se sice snižuje, ale příliš malým tempem. Mnoho míst v Africe už dnes sloni kvůli vybíjení pytláky neobývají.
„Pytláci dnes nejčastěji používají kalašnikovy nebo otrávené šípy. Tyto zbraně sice zvíře poraní, ale nezabije ho okamžitě. Jakmile ale slon padne, pytláci mu podříznou šlachy, aby ho imobilizovali. A tím ho odsoudí k bolestivé smrti, “ uvedl Pauwel De Wachter, koordinátor WWF pro oblast Západní Afriky.
Vybíjení slonů má také dopady na ekosystémy v Africe, protože jeden slon vyprodukuje každý den několik kilogramů trusu, který je velice účinným hnojivem pro vegetaci. Rozsah jejich působení na přírodu se dá jen těžko ohdadnout, ale podle vědců hrají naprosto klíčovou roli pro život mnoha dalších malých druhů zvířat.
Nejdůležitějším faktorem při jejich záchraně bude podle vědců omezení poptávky zejména z Číny a některých dalších asijských zemí. Omezení na obchodování už zavedla dokonce i Čína, tedy doposud ráj pro byznys se slonovinou. Zda se tento stav podaří udržet a slony zachránit, však zůstává otázkou. Dále čtěte: Konflikty mezi lidmi a zvířaty se zintenzivňují po celé planetě.