Čeští vědci testují speciální vaky proti extrémnímu suchu
Zatímco zahrádkářům čerpadla a nádrže na dešťovou vodu pomáhají, zemědělcům by nestačily. Teď se jim snaží pomoct vědci z Drásova, kteří testují, jaké druhy obilí v extrémním suchu vydrží. Vědci tam mají stanici, která rostliny při každém měření automaticky váží a zalévá. Některé rostliny zaleje, jiné vynechá. To je způsob, jakým jsou schopni indukovat stres suchem.
„Co se týče například jarního ječmene, tam se ukazuje, že ty nové odrůdy nejsou bohužel příliš odolné k suchu. Nové genetické zdroje mohou pomoct ke šlechtění ve zlepšení odolnosti,“ říká Karel Klem z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Zemědělcům zatím radí vysazovat víc druhů plodin a používat ty s hlubšími kořeny.
Se suchem se už pátý rok potýkají i správci zeleně v Brně. Ačkoliv letos ještě teploty nedosáhly podobných extrémů jako loni, půda je čím dál vyschlejší. Ve městě teď zkouší nové způsoby, jak rostliny v parném létě chránit. Ne vždy se to ale povede a vody je prostě nedostatek. Na příští rok proto chystají 130 metrů hluboký vrt v Lužánkách. Odborníci varují před dramatickými změnami klimatu. Více jsme psali zde
I z něj by potom mohli brát zásoby třeba do nových průsakových vaků, které zkouší u stromů v ulicích. Za čtyři a půl hodiny vykapou do podzemního balu a strom si vodu může brát postupně. Voda se nerozteče nikam do okolí.
Stromy obklopené dlažbou jsou na tom totiž mnohem hůř než ty v parku. Některá brněnská stromořadí kromě sucha navíc přes léto trápí také opravy ulic, proto je třeba stromy před bagry více chránit. V případě takhle suchého počasí je důležité, aby byly obnažené kořeny kryty vlhčenou geotextilií. Jinak obnažené kořeny zasychají a odumřít potom můžou i celé stromy.