Fobie a noční můry, které mohou klidně potkat i vás

Arachnofobie, tedy abnormální strach z pavouků, patří mezi fobie známé a poměrně hodně rozšířené
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
11. července 2018 11:48 / Shutterstock
  0   0
Lidé trpí nejrůznějšími fobiemi. Můžete mít strach z výšek, létání, otevřených prostor, ale také třeba ze zubaře. Některé fobie jsou tak zvláštní, že jste o nich možná ani neslyšeli.

Ovšem arachnofobie, tedy abnormální strach z pavouků, patří mezi fobie známé a poměrně hodně rozšířené. Je tak rozšířená, že někteří vědci dokonce tvrdí, že může souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou totiž s lidmi od samého začátku vývoje a odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje ani tak jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.

Jsou ovšem pavouci, kteří by dokázali vyděsit i jedince, který zmíněnou fobií netrpí. Potkat totiž sklípkana největšího může být opravdu stresující zážitek. Tento druh patří mezi rekordmany mezi pavouky, dosahuje v rozpětí nohou až 30 centimetrů a samotné tělo měří až 12 centimetrů. Patří i mezi nejtěžší pavouky na světě, když může ve výjimečných případech dosáhnout váhy téměř čtvrt kila. Navíc patří mezi jedovaté druhy a je vybaven párem tesáků dosahujících až 20 milimetrů.

I když jeho kousnutí není život ohrožující a pavouk si svůj jed uschovává spíše na lov kořisti než na obranu, může být setkání s ním i tak bolestivé. Tento druh se totiž brání vyčesáváním žahavých chloupků ze zadečku a ty, pokud zasáhnou oči nebo sliznici, dokáží vyvolat intenzivní až několikadenní svědění a nepříjemnou bolest. Více o pavoucích se můžete dočíst v tomto článku.

Pro našince je výhodou, že jej v našich luzích a hájích nepotkáte. Jeho domovem je Jižní Amerika, zejména Surinam, Guyana a pralesy severní Brazílie a jižní Venezuely. Jeho obvyklou kořistí jsou žížaly, hmyz a žáby, dokáže však ulovit i menší druhy ptáků a hlodavců.

A pokud jsme v úvodu zmiňovali nejrůznější fobie, pak mnohé jsou opravdu hodně zvláštní. Copak takovou venustrafobii, tedy strach z krásných žen ještě my muži dokážeme pochopit, protože následky takového setkání mohou být skutečně stresující. Ale slyšeli jste už o zytofobii? To je opravdová noční můra, zvláště pro nás Čechy. Znamená totiž chorobný strach z piva!

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

Cestování

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu