Smutná budoucnost ledních medvědů. Mohou vyhynout již koncem století

Prudce ubývá loveckých oblastí polárních medvědů
 Země a Příroda 
05. února 2018 08:24 / Shutterstock
  5   0
Jen od přelomu tisíciletí z naší planety zmizelo přibližně dvacet procent populace ledních medvědů a tempo jejich úbytku se stále zrychluje. Nová studie amerických vědců varuje před fatálními následky tání ledových oblastí, které jsou přirozeným lovištěm ledních medvědů, na jejich populaci.

Ledních medvědů s oteplováním oceánů výrazně ubývá už řadu let, bližší výzkum ale ukázal, o jak závažný problém se ve skutečnosti jedná. V důsledku ztráty svých přirozených lovišť tento druh na mnoha místech chřadne a pomalu vymírá.

Tým amerických biologů sledoval tyto ikonické tvory pomocí speciálních obojků, které jsou vybaveny kamerou s vysokým rozlišením. Díky pořízeným záběrům bylo vědcům jasné, že ztráty ledu jsou mnohem větší a že jejich prostředí taje mnohem rychleji, než předpokládali.

Jejich hlavní potravu tvoří tuleni. Každý dospělý medvěd musí spořádat alespoň jednoho tuleně za deset dní, v opačném případě velmi rychle ztrácí váhu a celkově schází. Pokud bude pokračovat současný trend, lední medvědi z většiny míst na Zemi nadobro zmizí.

Samotná příčina problému spočívá z části v přirozeném klimatickém vývoji na Zemi a z části je zaviněna člověkem, který výrazně přispívá k oteplování klimatu a tedy i oceánů. Vědci s výraznou změnou současného trendu spíše nepočítají, a proto je pravděpodobnost, že může být lední medvěd brzo zařazen na seznam ohrožených druhů, poměrně vysoká.

Lední medvěd je velká polární šelma, která nemá ve svém prostředí přirozeného nepřítele, kromě svých soků stejného druhu. Současná populace se odhaduje na několik desítek tisíc jedinců, za padesát let by mohla být poloviční.

Lední medvěd není rozhodně jediným tvorem, na jehož populaci mají lidé negativní vliv. Mnohem hůře jsou na tom například afričtí nosorožci, kteří jsou léta systematicky vybíjeni pytláky kvůli rohům. Některé druhy, jako je nosorožec bílý severní, už žijí pouze v zajetí (Čtěte: V australské zoo se narodil kriticky ohrožený nosorožec černý)

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak připravit auto na cestu do hor

Dům a zahrada

Recyklujte nepotřebné tuhé mýdlo. Vyrobte z něj tekuté nebo prací gel

Cestování

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Zavřít reklamu