Démon s rozeklaným jazykem byl nalezen na hliněné desce v knihovně asyrských exorcistů
Deska pochází z knihovny rodiny exorcistů, kteří žili kolem 650 před Kristem ve městě Assur, které se nachází v současném severním Iráku.
Způsoboval démon epilepsii?
Deska je popsána klínovým písmem, které se ve své době vytvářelo lisováním trojúhelníkového hrotu do změkčené hlíny. Nápis popisuje léky na křeče, škubání a další nedobrovolné pohyby svalů, které Asyrové nazvali Bennu a nyní je odborníci interpretují jako symptomy epilepsie. Starověcí Asyřané si však mysleli, že Bennu byl způsoben působením démona.
Dánský vědec Arbøll byl první, kdo si všiml kresby na desce, ačkoli text byl vědcům znám po celá desetiletí. Díky značnému poškození desky je ale kresba špatně viditelná.
Starověcí Asyřané věřili, že epilepsie souvisí se šílenstvím a že oboje způsobuje démon. Kresby na hliněných deskách jsou vzácné a portréty démonů jsou dokonce ještě vzácnější. Tento specifický výkres je zobrazením skutečného démona namísto jiných srovnatelných kreseb, které obecně zobrazují figurku vytvořenou během rituálu k odstranění nemoci.
Pomohla přírodní medicína a zaříkání
Asyřané nerozlišovali mezi magií a medicínou a magické prostředky jako rituály a inkarnace byly používány spolu s prostředky, které by dnes byly považovány za lékařské, jako například používané lektvary, vnější masti a obvazy.
Lékaři tehdejší doby by léčili Bennu, tedy epilepsii, umístěním koženého amuletu kolem krku nemocného člověka, zahříváním různých přísad na horkém uhlí a nasměrováním výsledného kouře směrem k pacientovi. Méně častěji se léčivé směsi podávaly ústy nebo mazaly na nemocného. Dále čtěte: Vědci se domnívají, že díky objevu obřího těla živočicha vyřešili jednu z největších záhad.