Vědci z observatoře na Havaji detekovali gigantickou vesmírnou srážku neutronových hvězd

 Vesmír 
10. ledna 2020 16:06 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pozorování srážky neutronových hvězd je velice vzácné Internet
Astronomům se již podruhé během poměrně krátkého období podařilo detekovat jedinečnou vesmírnou kolizi dvou neutronových hvězd. Srážka se odehrála v dubnu loňského roku, kdy se dvě neutronové hvězdy srazily a za mohutné exploze se změnily v jediné těleso.

Astronomům z observatoře na Havaji se podařilo již podruhé detekovat vzácnou kolizi neutronových hvězd. Během srážky z 25. dubna loňského roku se 520 milionů světelných let vzdálené neutronové hvězdy staly jediným tělesem, které dostalo označení GW190425.

Jedná se teprve o druhou kolizi neutronových hvězd, kterou měli astronomové možnost sledovat v celých dějinách pozorování vesmíru. Objekt GW190425 pro vědce představuje dosud nepozorovaný typ astrofyzikálního systému.

Vůbec první srážku binárního neutronového hvězdného systému pozorovali vědci v roce 2017. Díky tomuto pozorování vědci nashromáždili množství cenných dat, které spolu s daty nové kolize poskytnou vědcům detailnější pohled na podobné vesmírné události.

Na rozdíl od první srážky neutronových hvězd, kterou vědci evidují pod označením GW170817, nebylo při druhé srážce detekováno žádné světlo. Vědci se domnívají, že to bylo způsobeno velkou vzdáleností, a také tím, že jeden ze dvou detektorů LIGO byl mimo provoz.

Na základě údajů, které vědci získali, však zjistili, že jedna z neutronových hvězd v binárním systému byla 1,4 krát masivnější než Slunce a druhá byla dokonce dvakrát hmotnější než Slunce.

„Byli jsme velmi překvapeni celkovou hmotností tohoto starobylého binárního systému neutronových hvězd, který tvoří asi 3,4násobek hmotnosti našeho Slunce. Takový systém přesahuje hmotnost všech známých binárních souborů neutronových hvězd v naší galaxii,“ uvedla teoretická fyzička Susan Scott australské národní univerzity a ARC Center of Excellence for Gravitational Wave Discovery.

Díky zkoumání těchto vesmírných jevů vědci získají mnohem jasnější představu o tom, co se během podobných srážek děje nejen v blízkém okolí hvězdného systému. Vědci si také od pozorování slibují, že lépe pochopí události, které vedou ke vzniku neutronových hvězd. Vědci nyní budou zkoumat, zda se vesmírnou srážkou zrodila neutronová hvězda, nebo černá díra. Dále čtěte: U gigantické hvězdy se objevila nečekaná anomálie.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky