Astronomové objevili další tajemství planety Neptun
Záhadná planeta Neptun opět přesvědčila astronomy o tom, že má stále co nabídnout. Na její oběžné dráze byl totiž objeven již čtrnáctý měsíc v podobě drobného tělesa, které dostalo jméno Hippocamp. Nově objevený měsíc má v průměru jen něco málo přes 34 kilometrů.
Průměrná vzdálenost Neptunu od Slunce je 4,5 miliardy kilometrů, což je více než třicetinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Přesto se týmu astronomů podařilo objevit velmi malé těleso, které ho obíhá.
„Tento měsíc je příliš malý na to, aby byl objeven pomocí jediné expozice dalekohledu. Díky snímkům z několika dalekohledů jsme ho však dokázali lokalizovat,“ uvedl planetární astronom Mark Lookalter ze SETI Institute.
Tým pod vedením Lookaltera hledal měsíce okolo Neptunu od roku 2004. Ke svému výzkumu využíval Hubbleův kosmický dalekohled, s jehož pomocí také zkoumal neúplné kruhy Neptunu, které poprvé zaznamenala sonda Voyager.
Během analýzy snímků vědci narazili na bod, který se ukázal být měsícem Hippocamp. Těleso, které bylo poprvé objeveno v roce 2013, bylo dříve známé jako Neptun XIV, ale vědci nemohli určit, zda se jedná o měsíc.
Vědci předpokládají, že tento měsíc mohl vzniknout srážkou jiného většího měsíce s kometou a úlomky se mohly časem spojit právě do tělesa s názvem Hippocamp. Tento měsíc tak představuje jen dvě procenta hmoty, která chybí v kráteru měsíce Pharos. Nový objev by mohl osvětlit, jak se vytvářely Neptunovy prsteny, oblouky a měsíce. Dále čtěte: (Záhadná planeta pluje vesmírem v sousední galaxii. Neobíhá žádnou hvězdu).