Obrovská kometa, která se řítí k Zemi, má jádro černější než uhlí
Tato obrovská ledová skála C/2014 UN271, nebo také Bernardinelli-Bernstein se k nám přiblíží v roce 2031, ale naštěstí zůstane dostatečně daleko. Dokonce tak daleko, že průlet nebude viditelný pouhým okem.
Kometa o velikosti trpasličí planety
Je to skutečně obr. Dříve si dokonce astronomové mysleli, že se kvůli její velikosti jedná o trpasličí planetu. Měří totiž v průměru 128 kilometrů a má zářící ohon neboli koma, což je jasný indikátor ledové komety.
Vědci využili Hubbleův vesmírný dalekohled, aby prohlédli skrz planoucí komu, zaměřili se zejména na její ledové srdce. Podle výzkumu zveřejněného v The Astrophysical Journal Letters identifikovali jasný bod světla odpovídající srdci komety neboli jádru. Také zjistili, že jádro komety je asi 50krát větší než u typických komet pozorovaných ve vnitřní sluneční soustavě a jedná se tak o největší jádro, jaké kdy astronomové objevili.
Černější než uhlí
Zajímavá je i barva jádra. Vědci zjistili, že je tak černé, že je skutečně černější než uhlí. Nicméně kometa je stále zhruba 3,2 miliardy kilometrů daleko a doposud se k zemi nepřiblížila dostatečně, takže je stále ještě obtížné ji pozorovat.
Na své pouti se k Zemi už jednou přiblížila, jak tvrdí vědci ve své studii. Bylo to před 3,5 miliony let, kdy se dostala asi 2,6 miliardy kilometrů ke Slunci. Od té doby putovala především Oortovým oblakem, známým rozlehlým vrakovištěm ledových kamenů, které obklopuje naši sluneční soustavu a rozprostírá se až miliardu kilometrů do vesmíru.