Jak to ve skutečnosti bylo s pásem cudnosti? Největší mýty, kterým lidé stále věří

 Věda a Výzkum 
19. června 2018 10:55 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
O středověku máme mnohdy poněkud zkreslené představy Shutterstock
Pod pojmem středověk si lidé představují různá období. Ono se také nedá přesně stanovit, kdy vlastně začal a kdy skončil. Ale nejrůznější mýty o něm přetrvávají a mnozí jim věří.

Středověk je vlastně označení jedné dějinné epochy. Nejčastěji se za jeho počátek udává pád Západořímské říše v roce 476 a za konec pak objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492. Ale jsou i jiné názory, kdy vlastně středověk končí. Můžeme se setkat třeba s rokem 1453, kdy padla Konstantinopole. V našich zemích se většinou za konec středověku udává rok 1526, kdy končí vláda Jagellonců, a vlády se ujímají Habsburkové.

Ale přesné vymezení není vlastně tak podstatné. Zajímavé je, co se lidem zpravidla vybaví, když se řekne „středověk“. Rytíři, kteří své ženy zavírali před odjezdem na křížovou výpravu do pásů cudnosti? Kněží, kteří v železných pannách mučili každého, kdo tvrdil, že je země kulatá? 

Jak už to však v životě bývá, vše je poněkud jinak. Například pásy cudnosti. Existují v našem povědomí a jsou předmětem mnoha vtipů. Například jak král odjíždí do boje a klíček od zmiňovaného pásu zanechá v opatrování nejvěrnějšímu panošovi. Ještě nestačí odjet ani za humna a už se věrný panoš přiřítí na zpěněném koni a zděšeně oznámí: “Vaše veličenstvo malér. Klíček nepasuje”. O tom, že antikoncepce je stará tisíce let, se můžete dočíst v tomto našem článku.

Pravdou je, že neexistují žádné doklady o tom, že by se slavné pásy cudnosti, tedy kožené nebo kovové pásy, které obepínaly pánev a měly zabránit nevěře, ve středověku používaly. První ojedinělý nákres něčeho podobného se objevuje až v rukopise z roku 1405, ale není podepřen žádným nálezem. Historici jsou názoru, že se jedná jen o vtip autora. Dodnes dochované exempláře byly vytvořeny až v 19. století jako prostředek proti masturbaci nebo znásilnění.

Velmi podobnou historii mají mučicí nástroje zvané železné panny, tedy dřevěné nebo kovové skříně ve tvaru postavy, do které se provinilec zavřel a uvnitř umístěné kovové bodce se mu zaryly do těla a způsobily pomalou, bolestivou smrt. Zde sice nejde o vtip, ale historici tvrdí, že prvý takový přístroj sestrojil až v roce 1793 Johann Philipp Siebenkees, německý profesor teologie, filologie a historie, a poté prohlásil, že byl v roce 1515 použit k potrestání padělatele mincí. A tato fikce pak přežila až do dnešních dnů.

Jednou z nejrozšířenějších pověr o středověku pak je, že lidé umírali velice mladí, a kdo se dožil přes třicítku, tak byl vlastně ctihodný kmet. Pravda je, že průměrná délka života byla ve středověku na území Evropy opravdu okolo 30 let. Důležité je však slovo “průměrná”! Hodnota totiž vychází z toho, že vysoká byla dětská úmrtnost, která tak způsobila výrazné zkrácení průměrné délky života. Pokud však někdo ve zdraví překonal dětství, dospívání a všechny jeho nebezpečné nemoci, pak nebylo ničím výjimečným dožít se šedesáti nebo sedmdesáti let.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda