Největší ručně psaná kniha na světě pochází z Čech

 Věda a Výzkum 
23. května 2018 13:43 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Ďáblova bible má opravdu monumentální rozměry Internet
Codex Gigas neboli Ďáblova bible. Největší rukopisná kniha na světě měla vzniknout s pomocí ďábla za jedinou noc. Tak praví legenda. Pravda je ovšem poněkud jiná.

Codex Gigas, v překladu Obrovská kniha ve skutečnosti vzniká o trochu déle, a to někdy ve 13. století v podlažickém klášteře u Chrudimi. Pravdou ovšem je, že jí podle odborníků psal jen jeden jediný písař.

Za předpokladu, že by mnich pracoval každý den nepřetržitě šest hodin, trvalo by její napsání přibližně pět let. Avšak vzhledem k tomu, že písař musel přes samotným psaním každou stránku nalinkovat a navíc je rukopis bohatě zdobený, dá se předpokládat, že neznámému mnichovi zabralo psaní bible pravděpodobně 20 až 30 let.

Kniha měla být jakýmsi koncentrátem nejdůležitějšího lidského vědění té doby. Obsahuje překlad Starého i Nového zákona, jsou zde historické spisy Josepha Flavia, kopie encyklopedie sevillského biskupa Isidora, lékařské práce Hippokrata z let 460-377 před naším letopočtem a dalších lékařů.

Mimo jiné také obsahuje návod k exorcismu, Kosmovu Kroniku českou a obrázek nebeského města. Na straně 290 je pak podobizna ďábla, z čehož vznikla přezdívka Codexu Gigas.

Rozměry knihy v dřevěných deskách potažených kůží jsou opravdu úctyhodné. Desek měří 920 x 505 x 220 milimetrů a na výrobu jejích více než 300 pergamenových listů padlo za oběť zhruba 160 oslů. Celá kniha váží téměř 75 kilogramů! 

Jeden z nejcennějších manuskriptů na světě ale bohužel není v naší republice. Na konci třicetileté války, v roce 1648, se švédské armádě podařil nečekaný přepad Prahy, kdy dobyli její levý břeh a vyrabovali, mimo jiné i „kunstkomoru“ císaře Rudolfa II, kde byl rukopis uložen. Bibli pak i s ostatní kořistí odvezli do Stockholmu. O objeveném středověkém pokladu obrovské hodnoty informuje tento náš článek.

Ze stovek cenných děl se některá postupem doby vrátí zpět do vlasti, ale Codex Gigas mezi nimi bohužel není. Přes opakované snahy našeho státu se jej nepodařilo získat od Švédska zpět. A tak je tento světový unikát uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.

Nedaleko místa svého vzniku, v expozici Městského muzea v Chrasti, je tento uloupený skvost naší historie připomenut alespoň maketou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda