Vědci objevili v Itálii pravděpodobně nejstarší víno evropského kontinentu!
V jeskyni na hoře Monte Kronio v oblasti italské Sicílie bylo nalezeno několik keramických nádob. Zdánlivě prázdné nádoby však ukrývaly hotový archeologický poklad. Obsahují totiž stopy vína, jehož stáří se odhaduje na více než šest tisíc let. Jedná se tak možná o nejstarší nalezené víno evropského kontinentu.
Archeologové používají chemickou analýzu nalezených nádob k odhalení zbytků starých jídel a nápojů již řadu let. V poslední době výzkumníci objevili například v Číně 5000 let staré zbytky vedlejších produktů, které vznikají při výrobě piva, nebo 7 500 let starý mléčný tuk, jenž se uchoval na prehistorických sýrových sítích v Polsku.
Stejný postup vědci aplikovali i na velké keramické nádoby, které byly nalezeny v jeskyni na hoře Monte Kronio. Vápencová hora, která se tyčí na jihozápadním pobřeží Sicílie, je známá spletitou sítí hydrotermálních jeskyní. Vzhledem k tomu, že pára stoupá z podzemní sopečné činnosti, jsou galerie horké a extrémně vlhké, přičemž teplota vzduchu se pohybuje okolo 38 stupňů Celsia. Lidé tyto jeskyně vyhledávali kvůli léčebným, lázeňským účinkům již od doby neolitu.
„V minulých dobách byla jeskyně využívána také jako kultovní místo, takže víno zde mohlo být skladováno, stejně jako prodáváno návštěvníkům některým z dávných obchodníků,“ uvedl vedoucí výzkumu Davide Tanasi.
Tanasi a jeho italští kolegové objevili ve vzorku keramiky z Monte Kronia jednu z hlavních kyselin obsaženou ve víně, kyselinu vinnou a také stopy soli. Takto vědečtí pracovníci dokázali existenci italského vína o celé dvě tisíciletí dříve, než se předpokládalo.
Ačkoli objev může být nejstarší stopou vína v Itálii, není pravděpodobně nejstarší na světě. Vědci se domnívají, že výroba vína začala na blízkém východě před devíti tisíci lety. Zbytky vína byly nalezeny na 7 000 let staré keramice z neolitické vesnice v Íránu a také šest tisíc let staré zařízení na výrobu vína spolu s uschlými vinnými hrozny a semeny v jeskyni v Arménii.