Fobie a noční můry, které mohou klidně potkat i vás
Ovšem arachnofobie, tedy abnormální strach z pavouků, patří mezi fobie známé a poměrně hodně rozšířené. Je tak rozšířená, že někteří vědci dokonce tvrdí, že může souviset s genetickou evoluční pamětí lidstva. Pavouci jsou totiž s lidmi od samého začátku vývoje a odpor k těmto tvorům nejspíš nezpůsobuje ani tak jejich děsivý nebo nevábný vzhled, ale jedovatost a z ní plynoucí nebezpečí.
Jsou ovšem pavouci, kteří by dokázali vyděsit i jedince, který zmíněnou fobií netrpí. Potkat totiž sklípkana největšího může být opravdu stresující zážitek. Tento druh patří mezi rekordmany mezi pavouky, dosahuje v rozpětí nohou až 30 centimetrů a samotné tělo měří až 12 centimetrů. Patří i mezi nejtěžší pavouky na světě, když může ve výjimečných případech dosáhnout váhy téměř čtvrt kila. Navíc patří mezi jedovaté druhy a je vybaven párem tesáků dosahujících až 20 milimetrů.
I když jeho kousnutí není život ohrožující a pavouk si svůj jed uschovává spíše na lov kořisti než na obranu, může být setkání s ním i tak bolestivé. Tento druh se totiž brání vyčesáváním žahavých chloupků ze zadečku a ty, pokud zasáhnou oči nebo sliznici, dokáží vyvolat intenzivní až několikadenní svědění a nepříjemnou bolest. Více o pavoucích se můžete dočíst v tomto článku.
Pro našince je výhodou, že jej v našich luzích a hájích nepotkáte. Jeho domovem je Jižní Amerika, zejména Surinam, Guyana a pralesy severní Brazílie a jižní Venezuely. Jeho obvyklou kořistí jsou žížaly, hmyz a žáby, dokáže však ulovit i menší druhy ptáků a hlodavců.
A pokud jsme v úvodu zmiňovali nejrůznější fobie, pak mnohé jsou opravdu hodně zvláštní. Copak takovou venustrafobii, tedy strach z krásných žen ještě my muži dokážeme pochopit, protože následky takového setkání mohou být skutečně stresující. Ale slyšeli jste už o zytofobii? To je opravdová noční můra, zvláště pro nás Čechy. Znamená totiž chorobný strach z piva!