V australské zoo se narodil kriticky ohrožený nosorožec černý!

 Země a Příroda 
05. prosince 2017 16:30 / Robert Bureš
  0
📷
4 fotografie v galerii
V Austrálii se narodilo tento rok již druhé mládě vzácného černého nosorožce (Diceros bicornis)  Internet
Známá australská zoo Taronga Western Plains má nový velice vzácný přírůstek. Jedná se o nedávno narozené mládě černého nosorožce matky Bakhity a otce Kwanzaay.

Nový přírůstek je již druhé mládě černého nosorožce, které se během letošního roku v této australské zoo narodilo.

Černý nosorožec patří spolu s jižním a severním bílým nosorožcem mezi kriticky ohrožené druhy zvířat. Nejhůře je na tom z této trojice druhů severní bílý nosorožec, jehož dnešní populaci představuje poslední samec a čtyři samice.

Poslední samec severního nosorožce bílého, který se jmenuje Súdán, je ve dne v noci hlídán po zuby ozbrojenou hlídkou a vrtulníkem, aby byl uchráněn před nájezdy chamtivých pytláků. Tento druh, který na naší planetě přežil 50 milionů let, je nyní odsouzen k zániku.

Černý nosorožec je na tom sice o mnoho lépe, přesto je úbytek jeho populace velmi kritický. Kdysi totiž býval nejpočetnějším druhem nosorožce na světě s počtem až 850 000, dnes se jeho populace odhaduje na 5 500 kusů.

Hlavním důvodem tohoto poklesu je ztráta stanovišť v důsledku rozrůstajícího se zemědělství a převážně velice organizovaného agresivního pytláctví. Poptávka po rohovině je zejména v Číně velmi vysoká a cena se pohybuje okolo 75 tisíc dolarů za kilogram.

Počet černých nosorožců dosáhl nejnižší hodnoty v roce 1995, kdy klesl na pouhých 2 410 jedinců. Díky mezinárodní snaze se jejich populace opět zotavuje, ale uchránit je představuje opravdu velmi náročný úkol. Tato snaha vyžaduje koordinaci mnoha složek a institucí.

Jedním z řešení jsou také šlechtitelské programy. Například australská Taronga Western Plains získala v rámci tohoto programu šest nosorožců černých. Od roku 1994 kdy se šlechtěním začala, úspěšně odrodila 14 mláďat.

To čtrnácté, které ještě čeká na své jméno, se narodilo po patnácti měsících těhotenství na Helloween. Podle ošetřovatelů se jedná o velice silné a zdravé zvíře, které bude dobrým genetickým přírustkem svého druhu. Jedná se totiž s porodní váhou 40 kilogramů o největší mládě, které se v australské zoo narodilo. 

Podle pracovníků zoo si dobře zvyká na lidskou přítomnost. Stále se ale drží v bezprostřední blízkosti své matky, takže není zcela bezpečné se k němu přibližovat na menší vzdálenost. Po asi třech měsících přechází mládě z tekuté stravy na běžnou potravu, kterou jsou převážně listy.

V současné době je ještě matka Bakhita, která se narodila ve stejné zoo v roce 2002, i nově narozené mládě v zákulisí, takže nejsou k dispozici návštěvníkům. Ošetřovatelé předpokládají, že pokud nenastanou nějaké komplikace, v běžném výběhu budou k vidění již počátkem příštího roku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak upevnit partnerský vztah? Malá gesta a projevy lásky v každodenním životě mají obrovský vliv

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím