Tisíce vědců po celém světě varují před temnou budoucností naší planety

 Země a Příroda 
15. listopadu 2017 14:30 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Dlouhodobý výzkum ukazuje že některé otázky týkající se životního prostředí mají velmi negativní trendy Shutterstock
Podmínky pro existenci člověka na Zemi budou v budoucnu vážně ohroženy negativními trendy, jako je měnící se klima, odlesňování, ztráta přístupu k pitné vodě, narušování ekosystémů a extrémní růst lidské populace.

Varovaní před destrukcí naší planety přichází od téměř 15 tisíc vědců ze 184 zemí světa v rámci projektu s názvem „Vědci z celého světa varují lidstvo“. Obsáhlá vědecká práce s sebou přináší také celou řadu kroků, které je možné podniknout pro zmírnění dopadů činnosti člověka na Zemi.

Autoři studie však varují, že některá jejich doporučení mohou v určitých částech světa vyvolat silný společenský tlak v případech, kdy by se jejich vlády rozhodly přijmout správná opatření. Mezi hlavní problémy, které je potřeba vyřešit zejména v afrických zemích, patří malé množství přírodních rezervací, ekonomiky postavené na pytláctví a obchodu s ohroženými druhy zvířat a špatná dostupnost vzdělání, zejména pro ženské pohlaví.

Ve vyspělejších zemích je to naopak lepší rodinné plánování, větší podíl rostlinné stravy, lepší nakládání s komunálními odpady a především přesun výroby energie k obnovitelným zdrojům.

Globální trendy se podle studie od roku 1992 nadále zhoršují. Vědci však upozorňují, že v některých oblastech došlo k zlepšení. Autoři studie vycházejí z dat, která jim poskytují vlády jednotlivých zemí, neziskové organizace a výzkumné úřady.

Hlavním účelem této vědecké zprávy podle jejích autorů není vytvářet falešné poplachy, ale včas varovat před neudržitelnými trendy, které mohou v případě jejich přehlížení vyústit v nevratnou destrukci naší planety. Ve vědecké zprávě jsou uvedeny největší problémy, které se od roku 1992 stále zhoršují.

  • 26% snížení množství čerstvé vody na jednoho obyvatele 
  • Výrazný pokles volně žijících ryb vlivem nelegálního rybolovu 
  • 75% nárůst počtu mrtvých zón v oceánu 
  • Ztráta téměř 300 milionů akrů lesů, z nichž většina byla přeměněna na zemědělské využití 
  • Stále se zvyšující množství globálních emisí uhlíku a s tím spojených průměrných teplot 
  • Nárůst lidské populace až o 35 % 
  • Snížení počtu savců, plazů, obojživelníků, ptáků a ryb až o 29 %

Pokrok v některých oblastech, jakým je snížení chemických látek poškozujících ozonovou vrstvu a zvýšení podílu energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, ukazuje, že pozitivní změny udělat lze. V některých regionech došlo k rychlému poklesu nechtěného otěhotnění, což lze připisovat lepším investicím do vzdělávání žen. Míra odlesňování v některých regionech se rovněž zpomalila. Pokud se tedy tyto problémy začnou včas řešit, je možné v budoucnu odvrátit hrozící kolaps naší planety.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak upevnit partnerský vztah? Malá gesta a projevy lásky v každodenním životě mají obrovský vliv

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím