Špatná zpráva pro zahrádkáře. Oblíbené keře jsou v ohrožení

 Země a Příroda 
06. května 2018 11:13 / Jitka Jahodová
  0   0
📷
1 fotografie v galerii
Tato housenka z Asie dokáže váš buxus zlikvidovat za pár dní Shutterstock
Keře buxusů po celé republice požírají zelenočerné housenky zavíječe zimostrázového. Nejvíc jich je v některých částech Prahy a Chrudimi, na Přerovsku, Olomoucku nebo na jižní Moravě.

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je drobný motýl z čeledi travaříkovitých a buxus na vaší zahrádce zlikviduje během pár dní. V krátké době dokážou jeho housenky sežrat i desítky let vzrostlé keře.

Tento problém byl poprvé zaznamenán asi před dvěma lety. Zavíječ zimostrázový k nám byl pravděpodobně zavlečen s rostlinami, které byly dovezeny ze zemí jako Čína, Indie nebo Thajsko. U nás se už v minulém roce objevily lokality, kde byly keře buxusu těmito zelenýmí housenkami totálně zničeny během několika dnů. Zahrádkáři jsou zoufalí a největší starosti nyní mají zahradníci, kteří opečovávají velké plochy pomalu rostoucího buxusu, například v zámeckých parcích, kde buxus patřil mezi oblíbené okrasné keře. 

Zavíječ patří mezi dobré letce. Dospělý jedinec má obvykle bílá křídla (o rozpětí 40–45 mm) s hnědým lemem, ale existují i jedinci zcela hnědí. Samičky žijí přibližně osm dní a vajíčka kladnou na listy zimostrázu, (buxusu)  známého u nás i pod názvem krušpánek.

Spíše než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou. Housenky zavíječe zimostrázového jsou dlouhé až 5 cm a okusují nejen listy, ale i zelenou kůru. V našich podmínkách má motýl 2–3 generace. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy. O dalším problému na našich zahradách jsme psali v jiném článku.

Pokud budeme hledat prevenci proti této housence, moc jí nenajdeme. Vyplatí se například brzy na jaře vypodložit buxusy igelitem a tlakovou pistolí keře ostříkat. Vše, co spadne, pak spálit. Další prevence prakticky neexistuje. Jeden týden máte buxus krásně zelený a za týden, když přijedete na chatu či chalupu, je úplně zničený. Pokud tedy nechcete o svůj buxus přijít, pravidelně ho prohlížejte, a to od března do října. Čím dříve škůdce objevíte, tím lépe keř ochráníte. Při menším napadení můžete housenky sbírat ručně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Dům a zahrada

Existuje několik znaků, díky kterým poznáte, že orchidej potřebuje zalít

Zavřít reklamu