Nejste spokojeni s předpovědí počasí? Nezoufejte! Ode dneška bude všechno jinak
Satelit nazývaný EPOS-R bude schopen vidět hurikány a a další anomálie se čtyřikrát lepším rozlišením a navíc je prý dokáže analyzovat pětkrát rychleji než současné americké satelity. Celou západní hemisféru bude schopen proskenovat za pouhých pět minut. Dosud to trvalo 26 minut. Na Zemi pošle ve svých prvních šesti měsících fungování více dat než všechny dosavadní satelity na předpovídání počasí dohromady.
Na jeho vývoji spolupracovali Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a společnosti Lockheed Martin a Harris. „EPOS-R je pro nás klíčovým milníkem," řekl pro deník USA Today Stephen Volz, ředitel sekce NOAA pro satelity a informační služby. Dodal, že satelit je prvním z příští generace satelitů na předpovídání počasí.
Podle něj EPOS-R výrazně posune monitorování. „Je to obrovský skok od technologií 90. let do 21. století," řekl Eric Webster ze společnosti Harris, která jej vyvinula.
Satelit má velikost autobusu a počasí na Zemi bude sledovat z výšky přes 35.000 kilometrů. A má být trvale "zaparkován" nad americkým kontinentem, přesně nad rovníkem.
Součástí satelitu je mimo jiné kamera schopna zachytit extrémně detailní záběry. Bude například schopna nahlédnout do oka hurikánu, což umožní meteorologům předpovědět intenzitu hurikánu.
Další přístroje na satelitu budou sledovat například sluneční záření a erupce na Slunci a magnetické pole Země. Satelit pomůže letecké i námořní dopravě a usnadní i dlouhodobé předpovědi, včetně sezónních předpovědí. Meteorologové by také měli být schopni lépe předvídat období sucha. Vědcům také satelit pomůže lépe pochopit vztahy mezi zemí, oceány, atmosférou a klimatem.