Chemické látky v řekách včetně drog devastují populaci úhořů

 Věda a Výzkum 
05. července 2018 09:45 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Úhoř říční je velice náchylný na znečištění vody chemickými látkami Internet
Nejen stopové množství kokainu, ale i dalších drog a chemických látek ohrožují slábnoucí populaci úhořů. Vědci v rámci nové studie zjistili, že zejména obsah kokainu ve vodě má na úhoře naprosto devastující vliv. Ubývají jim svalové tkáně, vykazují známky poškození žaber a také hormonální změny. Díky tomu nezvládnou návrat do moře a nemohou obnovit svou populaci.

Vědci se v rámci nové studie zabývali účinky chemický látek, zejména stopového množství kokainu obsažených ve vodě, na populaci úhořů říčních a jejich závěr je velice znepokojivý. Podle výsledků studie totiž velice malé množství této oblíbené drogy může úhořům doslova znemožnit reprodukci, kterou již tak ve velkém omezují vodní díla, přes která se tato ryba nedokáže dostat zpět do moří, kde se rozmnožuje.

Vědci v rámci výzkumu využili stopové množství kokainu rozpuštěného ve vodě, které odpovídá běžnému obsahu ve většině řek. Toto velice malé množství drogy se do vod dostává v souvislosti s jejím užíváním zejména z větších měst. 

Úhoře v laboratoři vědci vystavili množství asi 20 miliardtin gramu kokainu na litr vody po dobu téměř dvou měsíců a výsledky jsou doslova šokující. Většina jedinců vykazovala známky vážného poškození organizmu včetně rozpadu svalových vláken nebo poškození dýchacího ústrojí - žaber. 

Vědci i po dlouhé době, kdy úhoře vrátili zpět do vody bez obsahu této látky, zjistili, že ryby trpí výrazným úbytkem tuku, který úhoř říční potřebuje, aby zvládl úspěšně migraci do Sargasového moře v západním Atlantiku, kde se úhoři třou. 

„Ve znečištěné řece je nejen kokain, ale například i morfium, pesticidy, těžké kovy, fenoly a antibiotika. Všechny tyto látky spolu mohou vzájemně reagovat s nepředvídatelnými následky. Takže poškození, kterými může úhoř utrpět, závisí na typu kontaminace vodního toku, jež je spojená s okolními lidskými aktivitami,“ uvedla Anna Capaldová z Neapolské univerzity Fridricha II.

Podle vědců je potřeba provést ještě řadu podobných výzkumů, aby mohli přesněji zjistit, jak výrazný problém kokain a další látky obsažené v řekách pro úhoře představují. Cílem výzkumu je ochránit populaci úhoře, který je jednou z mála ryb v našich řekách, jenž se na našem území přirozeně nedokáže rozmnožit. Dále čtěte: (Na pláž byla vyplavena podivná mořská ryba. Jedná se o dosud neznámý druh).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?