Vědci představili novou teorii: Starověký Egypt zanikl vlivem přírodní katastrofy

Sopečná erupce podle nové studie mohla ovlivnit monzunové deště v regionu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
01. listopadu 2017 09:41 / Shutterstock
  29   2
Konec starověkých egyptských dynastií možná zavinila přírodní katastrofa v podobě silných sopečných erupcí. Vědci přišli s novou překvapivou studií, která hovoří o utlumení hospodářského růstu v regionu vlivem této přírodní katastrofy.

Nová vědecká studie předpokládá spojení pradávné vulkanické činnosti s narušením monzunových dešťů v egyptské oblasti a kolapsem starověké egyptské civilizace. Suché sezony mohly totiž výrazně snížit záplavy, které řeka Nil každoročně přinášela, což mohlo vést k velkým potížím v celém regionu.

Prosperita celého regionu závisela ve velké míře na zemědělství a v případě, že se několik let po sobě urodilo minimum plodin, to v egyptském světě způsobilo velkou nestabilitu a také sociální nepokoje, které pozvolna mohly vést k zániku celé civilizace.

Když sopky vybouchnou, vyvrhnou do okolí plyny bohaté na síru, které se mohou rozšířit až do stratosféry. Tyto plyny pak oxidují a tvoří částice nazývané sulfátové aerosoly, které mohou dramaticky a globálně ovlivnit chování počasí, například monzunové deště.

Aerosoly způsobené například sopečnou erupcí na Islandu by tak mohly narušit teplé proudy, které řídí africký monzun, což by vedlo k menšímu dešti a snížení stavu hladiny Nilu.

Vědci porovnávali celosvětové vulkanické aktivity z těchto období s kolísáním každoročních záplav Nilu, zaznamenaných po staletí strukturami, které vědci nazývají nilometry.

Následně výzkumníci porovnávali data s rozsáhlými záznamy z dynastií Ptolemaic, která popisovala rozsáhlé nepokoje, aby zjistili, zda se tyto události překrývají s předchozími daty.

Archivy ukázaly, že v desetiletí před pádem ptolemaické dynastie, která skončila smrtí Kleopatry v roce 30 před naším letopočtem, se rozvoj prosperity Egypta oslabil. Důvodem bylo opakované selhání pravidelných povodní Nilu, které do oblasti přinášely spoustu živin. Následoval hladomor, epidemie, inflace, korupce a výrazná migrace obyvatelstva.

V závěru obsáhlé studie tedy vědci tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že kolaps starověkého Egypta mohly způsobit skutečně vulkány ze zcela jiného konce světa.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Léta ztracená a tajemně opuštěná vesnice byla znovu nalezena
Vědci jsou na stopě obrovské záhadě genetiky!
Necítíte se dobře? Možná jste si pořídili „módní“ alergii
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejvýkonnější počítač světa zvládne za vteřinu to, co by člověku zabralo šest miliard let

Dům a zahrada

Zázrak jménem fimo hmota: Oživí lžičky, skleničky i hrníčky

Cestování

Nejvíce druhů opic na světě, nejkrásnější pláž, nejvyšší tobogán. Objevte zemi plnou unikátů