V případě globální přírodní katastrofy má lidstvo zachránit obří podzemní zařízení v Norsku

 Země a Příroda 
27. března 2019 11:37 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Tajemný podzemní komplex v Norsku ukrývá semena pro obnovu rostlin Internet
Obří kryt v Norsku ukrývá genetický materiál rostlin z celého světa. V případě potřeby může být díky tomuto projektu obnovena každá rostlina, která je v tomto trezoru uložena. Ke svému desátému výročí nyní podzemní banka obdržela dalších více než 70 tisíc semen. Otevírá se totiž pouze dvakrát za rok.

Na norském ostrově Spitsbergen stojí na úpatí kopce pozoruhodná stavba, z níž je vidět pouze futuristicky vyhlížející vchod, zbytek obřího komplexu se nachází pod zemí. Vnitřní prostory ukrývají semena plodin z celého světa, která v trezoru přežijí každou apokalypsu včetně nukleární války.

Uvnitř se nachází sofistikované technologie, pomocí kterých je v semenné bance udržována velmi nízká teplota až -18 stupňů Celsia. Semena rostlin by díky tomu v prostorech vydržela i pětadvacet let poté, co by se komplex ocitl bez elektrického proudu a přestala by fungovat všechna vnitřní zařízení. Semena některých rostlin by měla být dokonce schopná vyklíčit i po dvaceti tisících letech.

Primárním účelem stavby je zachovat biodiverzitu na Zemi v případě globální přírodní katastrofy nebo apokalypsy způsobené člověkem. Semenná banka ale pomáhá i dnes. Například v zemích jako Sýrie byly z banky obnoveny původní zemědělské plodiny, které byly v některých oblastech zničeny válkou.

Provoz podzemního komplexu, který se otevírá pouze dvakrát do roka, byl zahájen v roce 2008. Nedávno oslavilo zařízení své desáté výročí, ke kterému obdrželo téměř 70 tisíc nových semen.

Banka má dnes ve svých trezorech více než 1 milion semen nejrůznějších druhů rostlin. Osivem banku zásobuje více než 70 institucí z celého světa, přičemž nashromáždit všechny druhy rostlin, které jsou v trezoru uskladněny, trvalo téměř sedmdesát let.

Projekt této semenné banky není na světě jediný, ale rozhodně je největší. Po nedávném incidentu, kdy natekla dovnitř voda z tajícího permafrostu, se norská vláda rozhodla investovat 100 milionů norských korun (asi 260 milionů korun) do posílení životaschopnosti zařízení. Dále čtěte: (V Argentině objevili největšího medvěda, který kdy obýval naši planetu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod