Problém, který začíná ohrožovat celou planetu

 Země a Příroda 
19. května 2018 12:12 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Plastové a jiné odpadky v mořích a oceánech jsou obrovským problémem Shutterstock
Plastové obaly. Problém, který skutečně vážným způsobem ohrožuje životní prostředí na celé planetě. Tisíce a tisíce tun plastových obalů, které se samovolně rozkládají desítky let, se dostávají do oceánů a stávají se globálním problémem naší planety.

Proudy v oceánech mají tendenci pohybovat se v kruhu. Když se tedy do oceánů dostanou plastové lahve a jiný odpad z plastů, skončí nakonec ve středu kruhu, kde se začne hromadit a vytvářet pomalu rotující a stále se zvětšující masu. První informace o jevu známém jako Great Pacific Garbage Patch (česky Velký pacifický odpadkový pás) se objevují v roce 1988 ve zprávě amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který zjistil velké koncentrace plastového odpadu na určitých místech Pacifiku.

První, kdo ho spatřil na vlastní oči, je v roce 1997 oceánograf Charles Moore, když se na své jachtě plaví oblastí mezi 135. a 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky. „Kam oko dohlédlo, všude byly plastové lahve, obaly, kusy plastů," informuje. S objevem, který by mohl problém s plasty vyřešit, se můžete seznámit v tomto článku.

Následně vědci a oceánografové zjišťují, že některé z plastových odpadků tu jsou už více než 50 let! Přesně určit velikost a odpadkové skvrny nelze. Odhadem činí přibližně 8 procent plochy Pacifiku. „Připomíná to obrovskou vířivku plnou plastových konfet," říká doktorka Angelicque Whiteová z oregonské univerzity která tu prováděla průzkum v roce 2008.

Kromě „konfet" je ovšem voda plná i mikročástic vzniklých fotodegradací plastů, kdy se plasty rozpadají na stále menší kousky, a to až na fragmenty polymerních řetězců na molekulární úrovni, které jsou lidským okem neviditelné. Vědci odhadují jejich hustotu přibližně na 5,1 kg/km'. Mikročástice se navíc s planktonem dostávají do těl ryb, které se následně dostanou na náš stůl.

A takových míst jako je Velký pacifický odpadkový pás, je ve světových oceánech ještě dalších pět. Od Pacifiku, přes Atlantik až po Indický oceán.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve