Lidožraví žraloci se vrací do Středozemního moře. Je to dobře?

 Země a Příroda 
22. srpna 2018 13:12 / Erik Toman
  13
📷
3 fotografie v galerii
Na rozdíl od turistů mají potápěči z návratu žraloků do Středozemního moře radost Depositphotos
Vzácní lidožraví žraloci se po třiceti letech objevili ve Středozemním moři, konkrétně u Baleárských ostrovů. Biologové, na rozdíl od turistů, mají z návratu žraloků do Středozemního moře radost.

Podle studie zveřejněné na odborném serveru ScienceDaily právě ve Středozemním moři větších dravých a velkých ryb ubývá a mnoha druhům velkých ryb, včetně žraloků a rejnoků, hrozí v současné době vyhynutí.

Vědci poukazují především na nadměrný rybolov ve Středozemním moři. Terčem se stávají především větší druhy ryb, po kterých je vyšší poptávka v potravinářském průmyslu. Jenže tyto druhy dlouho dospívají a nemají příliš početné potomstvo. Dříve, než se stačí plně vyvinout a rozmnožit, skončí někomu na talíři. Celou situaci ještě zhoršuje masivní znečištění vod. 

Populační stav ryb ve Středozemním moři zkoumal tým složený z mezinárodních vědců, aby následně vyhodnotil riziko ohrožení. Co se týče stavu ryb, tak vědci zjistili velké geografické odlišnosti.

Na rozdíl od severovýchodního Atlantiku byl ve Středomoří daleko větší počet druhů cílem intenzivního rybolovu. Podle studie navíc žádná z 39 populací pozorovaných velkých ryb není považována za udržitelnou, jinými slovy: všechny tyto druhy jsou ohrožené. Kdy a kde na vás může zaútočit žralok? Čtěte zde.

Dokonalým příkladem je hejk, neboli mořská štika, o jehož osud se vědci nejvíc obávají. Ve středozemních vodách se experti zaměřili na dvanáct jeho populací, tedy jakýchsi "širších rodin". Devět z těchto populací rybáři lovili pětkrát rychleji, než stačily dorůstat.

Mezi nejohroženější tvory ve Středozemním moři patří kromě již zmíněných hejků i žraloci, rejnoci, kanic vroubený, platýz obecný i další druhy ryb. Studie upozorňuje na dva hlavní problémy. Ohrožení velkých druhů včetně žraloků a rejnoků a nadměrný lov ve Středomoří, což je v ohromném kontrastu se zlepšující se situací v severovýchodním Atlantiku. 

V Atlantiku byly zavedeny přísné limity úlovků a programy na sledování rybolovu. Ve Středomoří se přitom vyskytuje větší počet rybářských plavidel a lovných zařízení. Navíc zde neexistují prakticky žádné limity odlovů. A rybám nesvědčí ani zvyšování teploty vody.

Ke zlepšení stavu ryb ve Středozemním moři má přispět strategie Evropské komise nazvaná MedFish4Ever. Do tohoto programu je zapojena i Mezinárodní komise pro zachování atlantických tuňáků a týká se ho i Barcelonská úmluva. Pozitivním signálem je také prohlášení o udržitelnosti rybolovu ve Středozemním moři, které podepsalo 15 ministrů rybolovu pobřežních středomořských zemí. Pokud tedy vše půjde dobře, měli bychom u středomořských břehů brzy vidět velkých ryb přece jen víc.

Na rozdíl od turistů tak mají biologové z návratu žraloků do Středozemního moře radost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod