Vědci zjistili důležitou výhodu diety 5 : 2. Lidé jsou více motivováni pokračovat

 Věda a Výzkum 
15. prosince 2021 12:08 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Lidé mají tendenci být s dietou 5 : 2 spokojenější  Pixabay
Dieta 5 : 2 je v posledním desetiletí populární metodou, jak zhubnout. Podle některých studií je účinnější než tradiční dieta, podle jiných nikoliv. Nová práce ale uvádí další výhodu diety 5 : 2, a sice lepší udržitelnost a motivaci pokračovat než v případě diety klasické.

Dieta 5 : 2 znamená, že pět dnů jíme prakticky co chceme (ale měli bychom jíst stále rozumně) a dva dny rapidně omezíme příjem kalorií, často až na pouhých 500 kalorií denně. Někteří lidé přitom  jdou ještě dál a mají dva dny půstu. 

Účinky na hubnutí nebyly odlišné 

Vědci z Queen Mary University of London však zjistili velkou výhodu 5 : 2. Tým měl k dispozici 300 účastníků, a ty rozdělil do tří skupin. První skupina dostala instrukce k tradiční dietě, druhá pak k dietě 5 : 2 a třetí také, ale navíc se musela účastnit hromadných sezení, kde debatovali o pocitech s ostatními. 

Experiment trval rok a jeho výsledky ukázaly, že všechny skupiny dosáhly mírného úbytku na váze. 15 procent účastníků v první skupině ztratilo v průměru 5 procent tělesné hmotnosti a obě skupiny dietářů 5 : 2 si vedly podobně. 

Motivace pokračovat a doporučovat 

Vědci však zjistili, že lidé na dietě 5 : 2 hodnotili svou zkušenost pozitivněji než skupina s tradiční dietou. Vnímali více pozitivně své intervence, zkušenosti a užitečnost diety. Také měli větší tendence ji doporučovat dál. 

Tyto dvě skupiny byly mnohem lépe připraveny v dietě pokračovat. „Zjistili jsme, že ačkoliv dieta 5 : 2 nebyla účinnější než tradiční postupy, pokud jde o hubnutí, uživatelé tento přístup preferovali více, protože byl jednodušší a atraktivnější,” řekla psycholožka Katie Myersová Smithová z Queen Mary University of London. Psali jsme také: Proč vás honí mlsná a čím ji zahnat, aniž byste přibrali

Zdroj: PLOS One.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Odchod Josefa Abrháma je zahalen tajemstvím. Nyní se řeší místo posledního odpočinku

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem