Překvapivé odhalení! Zapomeňte na všechno, co jste se učili

Jednu jistotu přece jen máme. Vesmír je nekonečný
 Vesmír 
01. března 2015 08:57 / Shutterstock
  2   1
Podle kanadských vědců nemusel vesmír vzniknout tak, jak jsme se učili ve škole v hodinách fyziky. Nemusel vzniknout během Velkého třesku a může být dokonce nepředstavitelně starý!

Nová teorie by mohla vysvětlit i tajemství černé díry. „Naše teorie naznačuje, že věk vesmíru by mohl být nekonečný,“ uvedl teoretický fyzik z University of Lethbridge v Albertě. Vypadá to, že vesmír nemusí mít vůbec žádný začátek. Nová koncepce kanadských vědců by dokonce mohla objasnit, co vlastně tvoří záhadné černé díry ve vesmíru.

Podle teorie Velkého třesku se měl vesmír zrodit zhruba před 13,8 miliardami lety. Z jakési ohnivé koule a z nekonečně husté, explodující hmoty vznikly počátky našeho vesmíru. Hypotéza je spojená s Einsteinovou teorií relativity, ve které se říká, že všechna hmota vesmíru byla kdysi koncentrovaná v jednom bodě. Podle vědců to tak ovšem nemuselo být.

Podle kvantové mechaniky je chování subatomárních částic v podstatě nejisté. Einsteinova teorie je však deterministická a počítá s tím, že když porozumíme přírodním zákonům, bude objasněno i chování částic v budoucnosti i minulosti. Teorie ovšem nepodchycuje chování černé hmoty, která působí gravitačními silami na objekty. Pomocí kvantové teorie přišli vědci s tvrzením, že vesmír je nekonečný. Známé teorie naznačují i to, že vesmír byl kdysi v dlouhých statických fázích a byl velmi malý a poté začal explodovat.

Bez ohledu na to, jak přesně vznikl, vypadá to, že v určité fázi byl velmi malý. „Teorie, že byl v dobách svého pravěku ohnivou koulí je potvrzená,“ uvedl vědec Robert Brandenberger z McGill University z Montrealu.

Podle vědců je teorie Velkého třesku velmi zkreslená a vesmír tak možná vlastně nikdy nevznikl.
◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vtipná aplikace Archimédova zákona stála u zrodu turistické atrakce

Dům a zahrada

Když vás omrzí zavařování, zkuste fermentaci ovoce

Cestování

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské Neapole