Potvrzeno: NASA dala budování základny na Měsíci nejvyšší prioritu

 Vesmír 
28. října 2017 13:44 / Lukáš Bauer
  1
📷
4 fotografie v galerii
Nafukovací moduly B330 by mohly být vyneseny na oběžnou dráhu Země již v roce 2022 ULA
Před nedávnem Spojené státy oznámily, že se vrátí zpět k vesmírnému výzkumu Měsíce. Součástí těchto plánů je také vybudování měsíční základny, která by v budoucnu mohla sloužit jako mezistanice při průzkumu vzdáleného vesmíru. Tento projekt nyní dostal v NASA nejvyšší prioritu.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa přepracovala priority v dlouhodobých plánech vesmírné agentury NASA. Vybudování první vesmírné základny na Měsíci se stalo jednou z nejdůležitějších misí.

Elon Musk, výkonný ředitel společnosti SpaceX, k této zprávě uvedl, že vývoj jeho nové rakety BFR bude hrát klíčovou roli v celém projektu. Nová raketa BFR může do kosmu přepravit až 150 tun nákladu, což je přibližně pětkrát více než unese stávající raketový systém Falcon.

Vesmírné společnosti Bigelow Aerospace a United Launch Alliance již oznámily, že již zahájily spolupráci v rámci projektu návrhu nafukovací konstrukce, která by měla být vynesena do vesmíru počátkem roku 2022 a měla by zastávat funkci lunárního depa.

Celý systém bude postaven z dvojice modulů B330 a nosné rakety Vulcan 562, která moduly vynese na nízkou oběžnou dráhu Země. Jeden modul B330 má přitom velikost asi jedné třetiny užitné plochy Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Projekt počítá s tím, že raketa Vulcan vynese B330 na nízkou oběžnou dráhu Země, kde se modul nafoukne. Společnost Bigelow Aerospace ho v druhé fázi doplní o potřebné vybavení a provede sérii zkoušek. Jakmile budou všechna zařízení v provozu, dostane modul pohon s přibližně 35 tunami kryogenního plynu, pomocí kterého bude manévrován až na nízkou oběžnou dráhu Měsíce.

Spojené státy nejsou v současné době jediným hráčem, který počítá s velkými vesmírnými plány. Rusko a Čína oznámily, že v brzké době podepíší víceletou dohodu o průzkumu Měsíce a hlubokého vesmíru. Rusko taktéž spolupracuje s NASA na projektu Deep Space Gateway, jehož součástí je i lunární stanice.

Počátkem tohoto roku vyjádřila Čínská národní vesmírná správa (CNSA) a Evropská kosmická agentura zájem o spolupráci na lunární základně. Jejich zapojení do projektu je plánováno nejpozději do roku 2020.

Přístup světových mocností k dobývaní vesmíru se od kosmického závodu, který probíhal v 60 letech, velmi změnil a všechny strany pochopily, že k efektivnějšímu poznávání vesmíru je potřeba mezinárodní spolupráce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47