Planety bohaté na diamanty se nachází i v naší sluneční soustavě!

 Vesmír 
28. srpna 2017 18:03 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na planetě Neptun jsou podmínky, které umožňují masivní vznik vzácných diamantů Shutterstock
Vědci potvrdili třicet let starou domněnku, že na některých planetách je nesmírné bohatství v podobě diamantů. Jejich vznik je podmíněn naprosto extrémním prostředím, které je na Zemi poměrně vzácné, u jiných planet je však rutinní záležitostí.

Vědci konečně prolomili záhadu kolem vzniku diamantů, když úspěšně simulovali podmínky, ve kterých se tyto drahé kameny rodí. Po desetiletí se správně předpokládalo, že na některých vzdálených planetách je obrovské množství diamantů, které vznikají při extrémním tlaku. Doposud však nikdo nebyl schopen simulovat reálné podmínky jejich vzniku.

Přestože se v průběhu let objevila řada důkazů podporující tuto teorii, bylo nemožné simulovat teplotu a tlak, které jsou uvnitř těchto planet. Nejnovější výzkum pomocí SLAC rentgenového laserového zařízení vědce utvrdil v tom, že teorie byla správná. Z výsledků je však patrné, že diamanty se tvoří ve větších hloubkách, než se předpokládalo.

Zásadní průlom v této oblasti nastal, když tým z Národní akcelerační laboratoři SLAC spojil síly supervýkonného optického laseru a rentgenového elektronového laseru LCLS. Tyto dvě složitá zařízení jim umožnily vytvořit přesný proces vzniku diamantů přímo na Zemi. Vědci tak v rámci výzkumu simulovali reálné podmínky, kterou jsou 10 000 km pod povrchem Neptunu, což znamená tlak 150 gigapaskalů a teploty kolem 5700 °C.

LCLS produkuje ultra-rychlý rentgenový paprsek, který umí pracovat v miliardtinách sekundy, což vědcům poskytuje možnost sledovat celý proces s přesností až na atomové úrovni.

Na experiment byla použita polystyrenová pěna, protože obsahuje vodík a uhlík, tedy stejné prvky, které se nacházejí v hloubi planet Neptun a Uran ve formě methanu. Se čtyřmi atomy vodíku a jedním atomem uhlíku se předpokládalo, že atmosférické molekuly methanu na těchto planetách vytvářejí uhlovodíkové řetězce, které se při určité teplotě a tlaku mění na diamanty. Vědci se tak mnoho let domnívají, že v blízkosti jádra planet Neptun a Uran se nachází souvislá vrstva čistého diamantu.

Tým použil optický laser k vyvolání dvou rázových vln do polystyrenu při teplotách a tlacích stejných, jako jsou na zmíněných planetách. Následně jej zapálili rentgenovými paprsky což vedlo k vytvoření obrovského tlaku a následnému vzniku nanodiamantů.

Nanodiamanty mohou být využity v lékařství a technologiích. Šperkařský průmysl si však ještě musí počkat, dokud se vědcům nepodaří vytvořit diamanty větší.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47