Děsivý nápad. Jaderná elektrárna Fukušima chce zamořit oceán radioaktivní vodou

 Země a Příroda 
15. září 2019 07:30 / Blanka Štiková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jaderná elektrárna nemá kde skladovat radioaktivní vodu Instagram
Při zemětřesení v roce 2011 zasáhla jadernou elektrárnu Fukušima vlna tsunami. Kvůli havárii selhalo chlazení reaktorů, a poté došlo k několika výbuchům vodíku a požárům, což poškodilo reaktory. Radioaktivní látky unikly do okolí, atmosféry i do oceánu, a tak došlo ke značné kontaminaci životního prostředí. Katastrofa rozpoutala celosvětové debaty o bezpečnosti jaderné energetiky.

Nyní se Fukušima ozvala znovu, ale tentokrát nejde o výbuch, ale o rozhodování, zda se do Tichého oceánu vypustí či nevypustí radioaktivní voda z této elektrárny. Zdá se to jako špatný vtip, ale bohužel je to zřejmě myšleno vážně.

Následky havárie v roce 2011

Jaderná elektrárna Fukušima se nachází na východním pobřeží ostrova Honšú v Japonsku. Dne 11. března 2011 došlo k havárii ve Fukušimě, kdy se uniklé radioaktivní látky přenášely větrem, a kontaminovaly tak rozsáhlé oblasti pevniny na ostrově Honšú, zasažena byla ale i oblast oceánu. Byla to druhá nejhorší havárie jaderné elektrárny v historii po Černobylu. Tehdy muselo být evakuováno obyvatelstvo v okruhu 30 kilometrů od elektrárny a v dalších oblastech. Ukázalo se, že při havárii unikla vysoce radioaktivní voda používaná k chlazení reaktorů i do moře. Mořská voda při japonském pobřeží tak byla kontaminovaná.

V reakci na havárii japonské ministerstvo nařídilo sledovat radioaktivní látky (jód a cesium) ve vodě a dalších potravinách v oblastech, kde hrozila kontaminace. Byly určeny prozatimní směrné hodnoty, při jejichž překročení byla omezena konzumace vody a potravin. Dokonce i na zmíněné omezení konzumace pitné vody v oblastech v okolí jaderné elektrárny došlo. Z 20 úpraven vody byla omezena konzumace vody pro kojence v 5 prefekturách, a v jedné byla omezena i konzumace vody pro dospělé. Ke konci března toho roku byla většina omezení odvolána.

Současný problém s radioaktivní vodou

Sami představitelé japonské vlády v roce 2013 ujišťovali, že se podařilo dostat situaci kolem Fukušimy z roku 2011 pod kontrolu, ale nyní to tak úplně nevypadá. Elektrárnu Fukušima vlastní a provozuje japonská společnost Tokyo Electric Power Company – TEPCO. Nyní japonský ministr životního prostředí Yoshiaki Harada oznámil, že provozovatel elektrárny Fukušima zvažuje vypuštění radioaktivní vody z elektrárny do Tichého oceánu. Japonští rybáři a sousední země jsou proti. Informovala o tom agentura Reuters.

A z jakého důvodu se má voda vypustit? Prý vodu již není kde skladovat. Společnost TEPCO uvedla, že je schopna vodu ukládat uvnitř elektrárny do roku 2022. Podle japonského ministra životního prostředí je prý potom jedinou možností vypustit kontaminovanou vodu do moře a zředit ji. O tomto návrhu se bude ve vládě jednat a japonští experti nyní řeší, co se s radioaktivní vodou bude dít dál. I tajemník šéfa kabinetu Yoshihide Suga připustil, že neexistuje příliš metod k dekontaminaci shromážděné radioaktivní vody, a že její přečerpávání do nádrží bude brzy neudržitelné. Vypuštění vody do moře je prý jednou z možných alternativ.

Kolik je této vody a co obsahuje?

Elektrárna Fukušima roky používala mořskou vodu k chlazení tří poškozených reaktorů po havárii, čímž se voda stala radioaktivní. Od havárie v roce 2011 elektrárna pojala do svých nádrží více než 1 milion tun radioaktivní vody. Společnost TEPCO již dříve sdělila, že kromě tritia se prý daří všechny radioaktivní prvky ve vodě odstranit, a proto je možné tuto vodu do oceánu vypustit. Tritium je obtížně oddělitelné, ale je prý relativně neškodné, některé jaderné elektrárny na pobřeží ho prý do moře vypouští běžně. Podle japonských rybářů se ale v moři vyskytují i jiné nebezpečné látky. Dále čtěte: Jak žil slavný lovec krokodýlů Steve Irwin? Dnes je to 13 let od jeho tragické smrti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47