Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

 Věda a Výzkum 
15. prosince 2018 13:09 / Karel Kovka
  4
📷
2 fotografie v galerii
Kardiovaskulární onemocnění a šedivé vlasy spolu podle vědců souvisí Shutterstock
S vědeckým pokrokem se na nás doslova valí množství informací o tom, co prospívá či neprospívá našemu zdraví, a jaké příznaky možných onemocnění bychom neměli přehlížet. A mnohdy jsou to souvislosti opravdu nečekané.

Je například v obecném povědomí, že šediny u mužů značí jistou vyspělost a životní moudrost. A do jisté míry to může být, i když rozhodně nikoli u všech příslušníků „silnějšího“ pohlaví, pravda. Šediny se dostavují zpravidla ve vyšším věku, kdy už muž nasbíral životní zkušenosti. Ale podle vědců mohou šediny značit i dispozici ke zdravotním problémům.

Šedé vlasy jsou prý spojené se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění u mužů. A to bez ohledu na jejich reálný věk. Stárnutí je zcela nepochybně spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění koronárními nemocemi. Podle výzkumu je ale zvýšené riziko těchto onemocnění spojeno i s dermatologickými příznaky, tedy právě se šedivěním vlasů.

Ateroskleróza, neboli kornatění tepen a šedivění vlasů mají podle výzkumů velmi podobné mechanismy, a tak by, zejména předčasné šedivění, mohlo signalizovat zvýšené riziko. Podrobnější prozkoumání těchto souvislostí by tak mohlo přinést znalosti, které by mohly umožnit zasáhnout v dřívější fázi kardiovaskulárních chorob.

Typickými znaky, které mají oba problémy společné, jsou například horší opravy DNA, oxidační stres, záněty, hormonální změny a stárnutí funkčních buněk. Studie provedená na 545 dospělých mužích hodnotila právě výskyt šedých vlasů u pacientů s ischemickou chorobou srdeční, kdy lékaři posuzovali, zda šedivé vlasy souvisí se srdečním onemocněním. Jak onemocněním předcházet a prodloužit si život, jsme psali v tomto článku.

I když zkoumaný vzorek mužů nebyl nikterak rozsáhlý, ukázalo se, že velmi šedé nebo dokonce bílé vlasy byly spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění koronárních tepen nezávisle na věku respondentů. I pacienti s již diagnostikovaným onemocněním věnčitých tepen měli statisticky významně více šedé vlasy.

Výsledky podle výzkumníků naznačují, že ateroskleróza a šedivění zřejmě vznikají prostřednictvím podobných biologických drah, a že bez ohledu na datum narození naznačuje šedivění opravdový biologický věk u muže a může být varovným signálem zvýšeného kardiovaskulárního rizika.

Otázkou prý zůstává, zda je možné přijmout podobné  závěry také u žen, kterých se provedený výzkum netýkal.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve