Hurikán, který děsí svojí velikostí a silou. Kdy a kde udeří?

 Země a Příroda 
20. září 2018 12:14 / Jitka Jahodová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Je téměř jisté, že superhurikán jednou přijde Depositphotos
Hurikány posledních dnů nám připomněly, o jakou ničivou sílu jde. Ty nejsilnější bouře, které doposud ničily města, měly sílu 5. kategorie. Jak by vypadal hurikán o síle 6. kategorie? A zasáhne někdy naši planetu?

Až doposud nebylo potřeba, aby nějaká kategorie 6 vůbec existovala. Do současnosti totiž taková bouře nemohla podle klimatologů vzniknout. Pro představu, vítr v ní by dosahoval dlouhodobě rychlosti kolem 350 kilometrů za hodinu.

V současné době se ale podmínky na Zemi mění, a to tak, že podle odborníků na hurikány není vyloučené, že by mohly takové bouře v budoucnosti vznikat.  V atmosféře je nyní asi o 5–8 procent vodní páry více než v minulosti. Navíc se oteplují oceány, což je další podmínka pro vznik silných hurikánů. Dohromady to zvyšuje pravděpodobnost pro vznik superbouře, jakou ještě lidstvo nezažilo a na jakou není zatím připravené. O největších mýtech, které provázejí globálním oteplování, jsme více psali před časem.

Podle řady meteorologů je kvůli podmínkám na Zemi pravděpodobnost příchodu hurikánu o hypotetické síle 6 na Saffir-Simpsonově stupnici stále větší. Například Jeff Masters, který patří k nejrespektovanějším meteorologům v USA, si myslí, že je jen otázkou času, než taková bouře Spojené státy zasáhne.

Masters v roce 2016 rozproudil odbornou diskuzi, když vydal provokativní článek na odborném webu Weather Underground. Předpovídá v něm příchod „černé labutě“ – nepředpověditelného výjimečného jevu, na který není nikdo připravený, v podobě supersilného hurikánu.

Jeho hlavním argumentem je existence hurikánu z roku 1780, jemuž se dnes říká Velký Hurikán. Zcela nečekaně zasáhl ostrovy Martinik, Svatý Eustach a Barbados a připravil o život nejméně 22 tisíc lidí. Jde tedy o atlantickou tropickou cyklonu s dodnes největším počtem obětí v lidské historii. Vítr měl tehdy podle řady svědectví takovou sílu, že ze stromů odtrhával kůru. Něco podobného vědci pozorovali jen při tornádech, kdy vítr mívá rychlost nad 350 kilometrů v hodině.

Podle Masterse je téměř jisté, že další takový hurikán je nejen možný, ale i to, že se objeví znovu. Vědec v této předpovědi vycházel z prací dvou špičkových expertů na hurikány, Kerryho Emanuela z MIT a Ning Linové z Princetonu. Jedná se o tvůrce nejdetailnějšího modelu vzniku a chování hurikánů, který zveřejnili v srpnu 2015. Jejich práce byla od té doby zahrnuta do šesti celosvětových klimatických modelů. Také tato dvojice psala v odborném časopise Nature Climate Change o hypotetických supersilných hurikánech jako o šedých labutích: „Na rozdíl od opravdu nepředvídatelných a nevyhnutelných černých labutí, na něž se dá odpovědět jen rychlou reakcí, šedé labutě se dají předpovědět a dá se na ně systematicky připravovat.“

Podle výzkumu těchto vědců je téměř jisté, že takový ničivý hurikán zasáhne i Perský záliv, tedy oblast, kde se tropické cyklony v dějinách zatím neobjevily. Za nejrizikovější místa pro vznik superbouře považují také Cairns v Austrálii a Tampu na Floridě. Všude tam se spolu se změnami klimatu zvyšuje pravděpodobnost takových bouří až čtrnáctinásobně. Gigantické bouře ale neohrožují jen Zemi. Více se o tématu dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod