Podivuhodný tvor z ledových vod je nejstarším žijícím obratlovcem na světě

 Země a Příroda 
17. prosince 2017 11:05 / Robert Bureš
  2
📷
2 fotografie v galerii
Žralok grónský roste v dospělosti pouze jeden až dva centimetry ročně WaterFrame
Tvor, jenž brázdí hluboké vody severního Atlantiku, má jednu opravdu zajímavou vlastnost, kterou by mu ledajaký člověk mohl závidět. Může se totiž dožít věku až 500 let, což z něj činí nejdéle žijícího obratlovce na světě.

Žralok malohlavý nebo také žralok grónský žije v severních ledových vodách Atlantiku. O životě těchto záhadných tvorů se toho zatím stále mnoho neví, ale vždy se spekulovalo o tom, že se dožívají velmi vysokého věku.

Velký dravec žijící převážně v hlubokých vodách dosahuje délky 2,5 až 6,4 metru a může vážit až jednu tunu. Zajímavé je, že roste velmi pomalu, pouze několik málo centimetrů ročně.

V roce 2016 provedli vědci výzkum tohoto tvora ve snaze určit jeho věk. Běžně se pro určování věku žraloků používají kosti z jejich hřbetu, ale tento druh v hřbetní části pevné kosti nemá. Vědci tedy využili speciální metodu určení stáří z jeho oka. Oční tkáň žraloka grónského se totiž skládá ze zvláštních proteinů, které se s věkem neobnovují.

Vědci tak mohli odebrat části oka, kde se nacházela tkáň z dob, kdy byl žralok ještě mládě. Odborníci zkoumali celkem 28 žraloků, kteří většinou zahynuli poté, co je chytili rybáři. Bylo zjištěno, že tito jedinci žili v průměru okolo 200 let.

Podobně dlouhý věk nebyl zas až takovým překvapením, protože ho vědci předpokládali. Opravdové překvapení nastalo až ve chvíli, kdy u jedné z velkých samic, která měřila okolo pěti metrů, vědci naměřili věk neuvěřitelných 400 let.

Tento jedinec vytvořil světový rekord nejdéle žijícího obratlovce. Do té doby byla nejstarším obratlovcem velryba grónská, která se dožila věku 211 let.

Díky velmi pomalému růstu se žralok grónský stává dospělým až ve věku 150 let. Jeho extrémní dlouhověkost ho ale málem dostala na seznam ohrožených druhů. Během druhé světové války byl nadměrně loven, kvůli oleji z jeho jater, který byl využíván ve strojním průmyslu.

Jeho maso je bez tepelné úpravy považováno za toxické. Obsahuje totiž oxidy trimethylaminu a pokud je konzumováno za syrova nebo nedostatečně tepelně upravené, může způsobit stavy podobné těžké opilosti.

Ročně bylo odloveno až 32 tisíc kusů a populace žraloka grónského výrazně poklesla. Obnova bude trvat nejméně dalších sto let. V současnosti loví žraloka grónského pouze rybáři z Islandu.

I když jde o extrémně dlouhověké stvoření a nejstaršího žijícího obratlovce, nejstarším organismem rozhodně není. Byla objevena škeble, u které bylo určeno její stáří na neuvěřitelných 507 let. Prvenství ale drží rostlina, která je stará 80 tisíc let

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod