V Severní Americe roste něco obrovského pod zemským povrchem

Záhadné seizmické skvrny jsou nejvýraznější pod jedním z místních jezer
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
19. prosince 2017 19:27 / Internet
  89   25
Vědci detekovali pomocí speciálních přístrojů zvláštní úkaz na rozsáhlém území v Severní Americe. Pod povrchem Vermontu se nejspíše pomalu zvedá obrovská masa velice horkých hornin, která se šíří do ostatních oblastí pod Novou Anglií.

K novému zjištění pomohla vědcům rozsáhlá síť nových geologických měřících zařízení. Jejich data byla zdrojem pro nejrozsáhlejší geologickou studii svého druhu, která prokázala, že se pod oblastí amerického Vermontu a dalšími několika státy něco podivného děje.

Geologický monitoring v této oblasti vykazuje obrovské skvrny, které podle odborníků znamenají, že se ze země pomalu noří obrovská masa rozžhavených hornin. Jelikož v oblasti Nové Anglie nejsou žádné aktivní sopky, vědci se domnívají, že se může jednat o poměrně nedávný geologický jev.

Pro vysvětlení však uvádějí, že "nedávný" v tomto případě může znamenat, že se událost, která zvedla obrovskou masu skály mohla odehrát před pěti až deseti miliony let. Na základě získaných dat je ale evidentní, že masa pomalu ale jistě stoupá z hlubin země na povrch. Tento jev vědci přirovnávají k horkovzdušnému balónu.

Vědci pomocí sítě přístrojů detekovali oblast v zemském plášti o šířce přibližně 400 kilometrů, která je o několik set stupňů teplejší než její okolí. Pro bližší chování této horké hmoty pod povrchem je však potřeba lépe analyzovat a sledovat získaná data.

Jelikož je oblast Nové Anglie poměrně stabilní území, je pro vědce tato anomálie velkým překvapením. Podle některých náznaků se může jednat o způsob, jakým vznikají nové sopky.

Aktuálně se rozpálená bublina hornin nachází asi 200 km pod povrchem a pomalu směřuje vzhůru. Je tedy teoreticky možné, že za mnoho milionů let v oblasti Nové Anglie vyvstane ze země novodobý vulkán.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Tajemné hučení ze země má možná své vysvětlení
Největší poklady, které nikdy nebyly nalezeny!
Záhady, které lidstvo nerozluštilo už desítky let
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Na oběžnou dráhu byl umístěn další americký špionážní satelit

Dům a zahrada

Škrábance na autě můžete dokonale zahladit i bez pomoci profesionála

Bydlení

Kam v kuchyni uložit neskladné poklice? Tyto nápady vás ohromí

خرید فیلتر شکن خرید فیلتر شکن